Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Zamanın padişahı, baş vezirini ve diğer erkandan bir kaç kişiyi de yanına alarak…

Devamını Oku…
27 Nisan 2018 - 4:52 'de eklendi ve 311 kez görüntülendi.


DEĞİŞEN SENİN KALBİN; Zamanın padişahı, baş vezirini ve diğer erkandan bir kaç kişiyi de yanına alarak sarayına bir kaç saatlik mesafedeki yakın yerleşim merkezlerinde bir gezintiye çıkmıştı.

Saraydan ayrılıp atlı olarak bir kaç saatlik bir yol katettikten sonra yolları üzerindeki içinden çok soğuk tatlı mı tatlı su kaynağı akan bir bahçenin kıyısında dinlenme molası verdiler.

Bahçe de kocaman bir nar bahçesidir. Olgunlaşmış, tam kıvamını bulmuş olan narlar insanın iştahını kabartıyordu. Padişah bahçe içinde çalışmakta olan yaşlı bir adamı yanına çağırdı sordu: “Bu güzel nar bahçesi kimin?”

“Bu nar bahçesi benimdir, babamdan miras kaldı.” “Oğlun, evladın var mı?” “Allah bize oğul uşak vermedi beyim, bir karı kocadan ibaret iki kişilik bir aileyiz”

“Peki ben de bu ülkenin padişahıyım, şuradan bir nar şerbeti sıksan da içsek. İhtiyar “başım üstüne padişahım, bir nar şerbetinin lafı mı olur ” dedi ve hemen gidip bahçe içindeki kulübeden hemen tas tabak getirdi.

En yakındaki ağaçtan narları kopardı ve sıktı. İki nar tam bir tası doldurdu. Padişah içti ve çok beğendi. Bütün yorgunluğu gitmiş, vücuduna bir zindelik ve ferahlık yayılmıştı.İhtiyar çiftçi padişahın beraberindeki herkese sırayla sıkıp nar şerbeti ikram etti. Padişah ve adamları biraz yol almak için ihtiyara veda edip yola koyuldular.

Yolda şeytan padişahın kafasını karıştırmaya başladı. “Madem birer ayakları çukurda olan bu yaşlı karı-kocanın mirasçıları da yok, ne yapacaklar böyle güzel nar bahçesini, karşılığında bir kaç kuruş verip de bu bahçeyi ellerinden al” diye telkin etmeye, düşündürmeye başladı.

Padişah ve adamları akşama doğru geri dönerlerken aynı bahçenin yanında yine konakladılar. Padişah ihtiyardan bir tas daha nar şerbeti yapmasını istedi.

İhtiyar sabahki kadar candan ve gönülden tekrar nar şerbeti yapıp sundu. Fakat padişah bu defa nar şerbetinin tadını pek beğenmedi. Sabahkine hiç benzemiyordu Sordu:

“Baba ne oldu böyle, bu nar şerbeti sabahki ile aynı nardan değil mi? Bunun tadı hiç de hoş değil.” “Padişahım, nar aynı nar, tas aynı tas, aslında tadında da bir değişiklik yok.

Asıl değişen senin kalbin padişahım. Tebânızın malına göz koydunuz, bunun için de narların tadı değişti.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER