Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Eski zamanlarda çok sert ve acımasız bir kral varmış.

Devamını Oku…
28 Kasım 2017 - 6:54 'de eklendi ve 635 kez görüntülendi.


Eski zamanlarda çok sert ve acımasız bir kral varmış. Tebaası kral dışarı çıkınca yolunu değiştirir evlerin dükkanlarına kaçar karşı karşıya gelmek istemezlermiş, emri altındaki yakın muhafızlarının bile ödü koparmış bir hata yaparız da kral kızarsa bizi cezalandırır diye.

Hem ne ceza 6 vezirinden ikisinin kulağı, üçünün de parmağı kesikmiş. Kralın baş veziri sakin, yumuşak huylu, ağır başlı bir adammış.İçlerinde bir sağlam o varmış.Her olağan dışı aksiliklerde “her şeyde bir hayır vardır” der sabredermiş.

Bu kralı çileden çıkarır, ben sana göstereceğim bir gün o hayrı dermiş, ancak baş vezir de bu huyundan , bu sözünden vazgeçemezmiş. Mizacı karakteri öyleymiş.Kralın da müthiş bir av merakı varmış, Sık sık ava çıkarmış.

Lakin hiç kimse isteyerek gitmezmiş, her sefer bir aksilik ve birirnin canı yanarmış aksi kralın elinden.Her seferinde uzak daha uzak yerlere giderlermiş. Bir gün sorumlu olan baş vezir unutmuş hatayla ata bağlanan kemerlerini kontrol etmeyi ve birisi eğrelti bağlanmış yada hiç bağlamamış ve kral dört nala av peşinde koşarken attan düşmüş.

Bir günah keçisi lazım ya, o kızgınlıkla baş vezirin parmaklarından birini kestirmiş ve attırmış zindana, baş vezir aynı kaderi önceden paylaşan arkadaşlarına bakarak “her şeyde bir hayır vardır” demiş.

Bir zaman sonra kral baş vezirini affedip zindandan çıkmasına izin vermiş. Baş vezir yine “bunda da bir hayır vardır” diyerek görevinin başına dönmüş.Kral durur mu avsız. Tekrar ava çıkmış vezirleriyle beraber, olacak ya oldukça uzak bir ülkeye gitmişler.

Burada yabani mi yabani, insan eti yiyen yamyam bir kavime rastlamışlar, Yamyam kavim hepsini esir alıp direklere bağlamış, kazanlar hazır pişirip yiyecekler. Hikaye bu ya. Gel gör ki adamların bir adeti varmış, bir tarafı sakat, uzvu eksik olanları yemiyorlarmış.

Kral hariç değerlerini çözüp gitmelerine izin vermişler. Baş vezir tam giderken krala dönmüş, haklılığını dile getirmek istercesine son sözünü söylemiş “Kralım bunda da bir hayır vardır.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER