Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Yürümenin faydalarını biliyor musunuz?

Devamını Oku…
13 Ocak 2018 - 7:49 'de eklendi ve 2389 kez görüntülendi.


YÜRÜMENİN 20 FAYDASI 1- Kilo kontrolüne yardımcı olur. 2- Tansiyonu azaltır. Kan basıncını düzenler 3- Kalp krizi riskini azaltır. Koroner kalp hastalıklarına karşı koruyucu rol oynar.

4-Bağışıklık sistemini güçlendirir. 5-Kaslarınızı yağdan arındırır. Kalp kası ve diğer kasları kuvvetlendirir, daha etkin çalışmasını sağlar. 6-Vücuttaki D vitaminini artırır.

7- Kan yağlarının düzenlenmesini sağlar. İyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltirken kötü huylu kolesterolü (LDL) azaltır. 8- Kandaki oksijen oranını artırır. 9-Metabolizmayı hızlandırır. Yaşlanma süresini geciktirir. 10-Dolaşımı düzenler, kalp, damarsal hastalıklar riskini azaltır.

11-Sindirime yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırır. 12-Solunum kapasitesini arttırır. 13-Bel boyun ağrılarının hafifletir. 14-Eklem ve kas esnekliğini arttırır. 15-Kemiklerin kuvvetlenmesini sağlar, kemiklerin sağlam kalmasına yardımcı olur. Osteoporozu engeller.

16-Şeker gibi birçok hastalık için koruyucu ve tedavi edici rol oynar. 17-Salgılanan hormonlar sonucu psikolojik olarak iyi hissetmemizi sağlar. 18-Düşünsel yeteneklerin gelişmesine katkı sağlar. 19-Vücuda sağlık ve zindelik kazandırır.

20-Özellikle yaşlılarda fiziksel fonksiyonların iyileşmesinde katkıda bulunarak günlük yaşantılarında daha kolay sürdürebilmelerine yardımcı olur.Neye dikkat edeceğiz? 1)1 yıl ve daha uzun süredir hareketsiz kişiler. 2)40yaş üzeri ve hiç egzersiz yapmamış olanlar. 3)Diyabet, hipertansiyon, diğer sistematik hastalığı bulunanlar. 4)Hamileler. 5)Baş dönmeleri ve baygınlık nöbeti geçirenler.

Mutlaka öncelikle doktor kontrolünden geçmelidirler. Asla yapılmayacaklar: 1)Risk grubunda iseniz hekimlerinizin olurunu almadan bir programa başlamayın 2)Çok sıcak havalarda ve günün sıcak saatlerinde yürümeyin.

3)Şikayetleriniz var ise bunları önemseyip yürüyüşe ısrarla devam etmeyin. 4)Herhangi bir enfeksiyonunuz var ise kendinizi iyi hissetseniz bile yürüme programınıza ara verin ya da daha düşük tempoda daha kısa süre yürüyün.

5)Kendi kişisel programınız dışında size uygun olmayan egzersiz programlarına uymaya çalışmayın.
6)Susadığınızda su içmeyi ertelemeyin. 7)Basit nedenlerle programınızı ertelemeyin, istikrarı bırakmayın. 8)Fazla terlemek amacıyla naylon sentetik giysiler giymeyin.

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER