Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Ruhunuz Ölmüş…

Devamını Oku…
22 Ocak 2018 - 11:33 'de eklendi ve 2101 kez görüntülendi.


Ruhunuz Ölmüş… Yıllar önce, köyün birine bir imam görevlendirilmişti. İmam gençti çok gayretli ve çalışkandı. Köydeki İnsanları ibadetleri konusunda bilinçlendirmek ve namazla buluşturmak için çaba sarf eden samimi bir insandı.

Fakat ne kadar çabalasa da köyün erkeklerini camiye, cemaate çekmeyi başaramamıştı. Belki de yazın yoğun dönemi olduğu için Cuma haricinde insanlar pek fazla vakit namazlarında camiye gitmiyordu.

Özellikle Cuma namazı hutbe ve vaazlarında namazın hikmetlerinden faziletlerinden namazın ve cemaatin öneminden bahsetti, değişen bir

şey yok. Kapı kapı dolaştı, olmadı. Akşamları köy kahvesinde anlattı, olmadı. İşlerinde yardımcı olmayı teklif etti, yine olmadı. Sabah namazına gelen hiç yok. Öğle namazına gelen üç beş kişi. İkindi akşam desen ona keza.

Yatsıda bir saf ya var ya yok. Bu duruma çok üzülen imam baktı ki olacak gibi değil, bir sabah köyü, okuduğu salâ sesiyle uyandırdı. Herkes merakla kimin öldüğünü soruyor; ama kimse bilmiyordu. Tarlaya, bağa, bahçeye gitmeye hazırlanan köylü, işlerini erteleyip merakla soluğu camide aldı.

Herkes imamın salâyı bitirip çıkmasını bekliyordu. Nihayet imam salâyı bitirip çıkınca, köykülerden biri atıldı hemen: “Hoca! Kim öldü Allah aşkına? Kimsenin haberi yok, ismini de söylemedin, salâdan sonra.”

O zamana kadar bu kadar kalabalık cemaati camide bile göremeyen imam, başladı konuşmaya; “Kim olacak! Sizin ruhunuz ölmüş, onun için okudum salâyı. Şayet ölmemiş olsaydı, dört aydır buradayım, sabah namazına bir tek Allah’ın kulu gelip de saf tutardı, şimdiye kadar bir kişi bile gelen olmadı. Ruhunuza Fatihâ okuyun, ruhunuza!”

Kimseye bakmadan üzgün bir şekilde geçti gitti imam. Herkes şaşkınlıkla birbirine bakıyordu. Köy halkı, bu hâdiseden ve imamın hassasiyetinden çok etkilendi. Nihayetinde köyde sabah namazına da, diğer vakit namazlarına da devam edenler yavaş yavaş çoğaldı.

Beğendiyseniz Lütfen 1 kez Paylaşmayı ihmal etmeyin…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER