Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Yıllar önce babamla yaşadığımız olay hayat boyu aklımda kalmıştı.

Devamını Oku…
18 Nisan 2018 - 15:47 'de eklendi ve 946 kez görüntülendi.


Yardımlaşmak
Yıllar önce babamla yaşadığımız olay hayat boyu aklımda kalmıştı. O akşam babam bana yardımlaşmanın hiç tanımadığın kişiler için kendinden fedakarlık etmenin hazını tattırmıştı. Bana günlerce anlatsalar, ciltler dolusu kitaplar okusam bu kadar etkili olmazdı herhalde.

Henüz 14 yaşımdaydım lise 1’e başlamıştım. O hafta kasabaya sirk gelmişti ilk defa ve bütün sınıf arkadaşlarım gitmiş ne kadar harika ve güzel olduğundan bahsediyorlardı.

Sirk üç günlüğüne gelmişti ve son gündü, okuldan çıkınca eve gelene kadar aklımdaydı, ne yapıp ne edip babamı ikna etmeli ve bende gitmeliydim. Heyecanla anneme de söyleyip babamın gelmesini bekledim. Babamı kapıda karşıladım. Heyecanımdan bir şeyler olduğunu farketmişti.

Sirke gitmek için babama lütfen ne olur diye yalvarmaya başladım. Babam şöyle bir anneme baktı, annem olur gibisinden başını sallayınca, babam gitmesine gidelim de aybaşına iki gün var bende de sadece bir yirmilik kaldı, deyince hemen atladım.

Olsun Babacım iki gün harçlık istemem, söz anneme de yarın ekmek yaparken yardım ederim deyince, babam tamam dedi. Canım babam o zaman şartlar zor, devlet memuru, bir maaş evimiz kira kıt kanaat idare ediyoruz. Gene de bizden elinden gelen hiç bir şeyi esirgemezdi. Alelacele akşam yemeğini yeyip hemen çıktık.

Heyecan ve sevinçle panayırın kurulduğu alana geldik sirk için bilet kuyruğuna girdik babamla.
Önümüzde ise beni çok etkileyen hepsi de 11-12 yaşın altında tam yedi çocukları olan bir aile vardı. Boy boy çocuklar birbirlerinin elinden tutmuşlar, sevinç ve heyecanları yüzlerinden okunuyordu.

Çok varlıklı olmadıkları her hallerinden belliydi. Çocukların terbiyeli terbiyeli sıranın kendilerine gelmesini bekliyorlardı.Neşe içinde palyaçolar, filler ve o gece görecekleri değişik şeyler hakkında konuşuyorlardı. Daha önce onlarında benim gibi sirke gitmedikleri konuşmalarından belliydi.

O gece hiç şüphesiz yaşamlarının çok önemli bir gecesi olacaktı. Gişedeki memur babaya kaç bilet istediklerini sordu. Baba gururla, “Iki tane eşimle kendim, yedi tane de çocuklarım için bilet istiyorum” dedi. Gişe memuru biletlerin bedelini söyledi.

Baba gişeye biraz daha yaklaştı ve: “Ne kadar dediniz?” diye sordu. Gişe memuru biletlerin bedelini yineledi. Adamın adam elin cebine attı ama o kadar parasının olmadığı belliydi.Elini ağzına götürdü yüzünü sıvazladı. Şimdi nasıl dönüp çocuklarına onları sirke götürecek kadar parası olmadığını söyleyecekti?

Babam olanları görünce elini cebine soktu, cebindeki son 20’liği çıkarıp gişeye doğru yaklaştı ve parayı yere attığını gördüm. Sonra adamın omzuna dokundu ve ona parayı gösterip: “Affedersiniz, para cebinizden düştü” dedi.
Adam anlamıştı, ama çok çaresizdi ve utanç duyduğu ve çok üzüldüğü belliydi.

Bu durum karşısında yapılan yardımı minnetle karşılamıştı. Babamın gözlerinin içine baktı, eğilip parayı yerden aldı ve dudakları titreyerek babama: “Teşekkür ederim, çok teşekkür ederim, bu yaptığınızın benim ve ailem için önemi” dedi.

Ben babamla sıradan çıktık, babama sarıldım ve o yaşadığımız mutlulukla evimize döndük.O gece o kadar istediğim sirke gidememiştik, ama bunun ne önemi vardı ki?Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER