Hayret Türkiye

Devamını Oku…

VATANI İÇİN SEVDİĞİNİ FEDA EDEN AVUKAT!

Devamını Oku…
30 Aralık 2017 - 5:40 'de eklendi ve 8078 kez görüntülendi.


BU VATAN NASIL KURTARILDI! VATANI İÇİN SEVDİĞİNİ FEDA EDEN AVUKAT!

Bir hanımefendi anlatıyor, Yıl 1919, İstanbul, İngiliz işgali altında. Liseyi yeni bitirmiştim, genç ve güzel bir kızdım. Evlilik için dünürler gelemeye başladı.

Gelenlerden biri avukattı, görücü geldiklerinde gördüm, boylu poslu, yakışıklı bir delikanlıydı, beğendim. Sonra nişanlandık, çok mutluydum. Güzel bir yuva kurma hayaliyle yaşıyordum artık. Sabahlara kadar mum ışığında oyalar örüyor ve çeyizini hazırlıyordum.

Fakat çok geçmedi bir dedikodu sardı mahalleyi. (Ayşe’nin nişanlısı avukat değilmiş, ipsizin biriymiş, üstelik cami önlerinden tabut taşıyarak karnını doyuruyormuş) dediler.

Alt üst oldum. Babam götürdü, uzaktan izledik, gerçekten de tabut taşıyordu… Yıkıldım. Nişanı atıp, ayrıldık. Aradan 5 yıl geçti.

Evlenmiştim, Bir de çocuğum olmuştu. 1924 yılıydı. Artık ülkemiz özgürdü. Bir gün Beyoğlu’nda rastladım ona. Oğlum yanımdaydı.Beni görünce titredi, ceketini düğmeledi. Saygı göstererek durdu önümde. Vaktiniz varsa size bir çay ikram etmek isterim, dedi. Olur, dedim.

Bir büroya girdik. Burası bir avukatlık bürosuydu ve kapıda adı yazıyordu. İçerde yardımcıları çalışıyordu. Siz gerçekten avukat mısınız, dedim.

Evet, dedi. Peki, avukatsınız da neden cami önlerinden tabut taşıyordunuz, diye sordum. Durdu, başı öne eğildi. Beni affedin, dedi. İstanbul işgal altındaydı,

Her taraf İngiliz askeri kaynıyordu. Her şeyi didik didik arıyorlardı. Biz de Anadoluya, Milli kuvvetlere ancak, cenaze süsü vererek tabutlarla silah kaçırıyorduk.

Bu ülke için hayati bir işti. Bunu size bile söyleyemezdim…

|BU VATANI CANLARINI VE AŞKLARINI FEDA EDEBİLENLERE BORÇLUYUZ.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Fakat unutmayın ki okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Okuduğunuz ve faydalandığınız bütün bilgileri sevdiklerinizle paylaşın.

Lütfen ihtiyacı olan biri olabilir o yüzden bir kez paylaşalım.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip etmeyin unutmayın…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER