Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Eski zamanlarda zanaatkârlığın çok itibar gördüğü dönemlerde bir genç değerli taşlara olan ilgisinden dolayı mücevher ustası ve kuyumcu olmayı ister.

Devamını Oku…
04 Mart 2018 - 15:00 'de eklendi ve 1197 kez görüntülendi.


Yeşim Taşı
Eski zamanlarda zanaatkârlığın çok itibar gördüğü dönemlerde bir genç değerli taşlara olan ilgisinden dolayı mücevher ustası ve kuyumcu olmayı ister.

Babası çocuğunun bu arzusunu öğrenince onu şehirdeki en iyi mücevher ustasına götürmeye karar verir ve “Bu mesleği yapacaksan, iyi bir ustadan öğrenmelisin” der.

Sonunda birlikte şehirdeki namlı bir ustanın atölyesine giderler, usta onları bir müddet beklettikten sonra kabul eder. Lakin ustanın bir şartı vardır, “Dediklerimi itiraz etmeksizin harfiyen yapacaksın” der.

Çocuk babasının yüzüne bakar ve kabul etme mahiyetinde başını sallar. Ertesi gün sabah namazından sonra açılan atölyeye erkenden gider ve bismillah işe başlar. Usta çocuğu çağırır “Anlat bakalım neden mücevher ustası olmak istiyorsun” diye sorar.

Çocuk heyecanla rengarenk değerli taşlara merakı olduğunu onların kıymetini anlamak için bir usta eli ve gözüne sahip olmak için burada çalışıp öğrenmek istediğini söyleyince, usta çocuğa bir taş göstererek “bu bir yeşim taşıdır” deyip taşı avucuna koyup kapatmış ve bir yıl bunu avucunda taşıyarak hiç bırakmadan çalışacağını söylemiş.

Çocuk şaşırmış ama ne kadar garip gelse de ustaya itiraz etmemiş. Eve gelmiş olayı evdekilere anlatmış ama kimse anlam veremese de babası “ustan ne derse dışına çıkma ” diye nasihatte bulunmuş.

Günler bu şekilde geçmeye başlamış çocuk azimle taşı avucundan bırakmamış, bir çok işi zor olsa da diğer eliyle yapmaya ve de ustasını izlemeye devam etmiş. Geceleri uyurken eli açılıp taş düşmesin diye elini bezle sarmış, hatta banyoda bile taşı elinden bırakmamış.

Bu duruma her ne kadar içinden memnun olmasa da giderek alışmış, diğer elini de daha iyi kullanmaya başlamış. Her günü zorluk ve meşakkatli bir yıl nihayet dolmuş ve o gün işe gittiği gün ustasının yanına gidip avcunu açıp taşı uzatarak bir yılın dolduğunu söylemiş.

Usta sakin bir sesle şimdi sana bir taş daha vereceğim onuda bir yıl avcunda taşıyacaksın deyince. Şimdiye kadar ustanın bir dediğini iki etmeyen çırak itiraz etmiş “iyi ama usta bu hayatımı işlerimi zorlaştırmaktan başka neye yarıyor, böyle nasıl mücevher ustası olacağım” diye sorarken üzgün bir şekide başını önüne eğmiş,

gözleri dolmuş vaziyetteyken ustası avcuna bir taş yerleştirip onu hissetmesi için avcunu kapatmış. Çocuk avcundaki taşı hissedince biraz daha sıkmış ve heyecanla konuşmuş “Bu yeşim taşı değil usta”

Öğrenmek için zaman gerekir, sabır gerekir, ehil usta gerekir, dünya değişebilir ancak öğrenmenin esası değişmez.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER