Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar.

Devamını Oku…
19 Haziran 2018 - 20:31 'de eklendi ve 1445 kez görüntülendi.


Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. Bu yazının yazıldığı sene de dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini çöpe atmayın herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine de biraz su dökün.

Gömme imkanınız yoksa bu çekirdekleri biriktirip arabanıza koyun, şehir dışına çıktığınızda, pikniğe gittiğinizde tarla kenarları , yol kenarları, gölet kenarları, yamaç gibi gördüğünüz toprak alanlara bu çekirdeklerinizi savurun.

Bu yaptığınız asla çevre kirliliği değildir tam aksine aksine çevre için yeni hayattır. Toprak hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler…

Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir. Bunu yapmayın ve yaptırmayın. Meyve çekirdeklerini çöp poşetlerine asla hapsetmeyin.

Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan yada dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış.

En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet…

Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım…

Bu uygulamayı, bilinçli toplum olarak herkesin desteklemesi gerekiyor. Çevremizin ve doğanın yeşillenmesine , yeşil kalmasına yardım etmek, gelecekteki nesillerimizin daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesine mutlaka katkısı olacaktır.

Gelecekte etrafımızı sarmakta olan beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijen için bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.

Haydi çekirdeklerini biriktirip, toprakla buluşturmak için bir adım da sen at. Bu hafta sonu ailenle çocuklarınla bu etkinlik için birkaç saatini ayır lütfen… Sizde düşüncenizi paylaşmayı unutmayınız…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER