Hayret Türkiye

Yeni Bir Kuruyemiş Bakın Nelere Faydası Varmış…

Yeni bir kuruyemiş bakın neye faydası varmış… Tam bir vitamin mineral ve selenyum kaynağı…

Yeni Bir Kuruyemiş Bakın Nelere Faydası Varmış…
06 Ocak 2018 - 6:30 'de eklendi ve 400 kez görüntülendi.


Yeni bir kuruyemiş bakın neye faydası varmış… Tam bir vitamin mineral ve selenyum kaynağı olan bu kuruyemişi mutlaka tüketin.

Brezilya cevizinin selenyum deposu olduğunu söyleyerek,  pek çok yararı haricinde  karbonhidrat seviyesinin az olmasından dolayı sporcuların  tercih ediyor. Diyetisyen Nesrin Eriş,  Brezilya cevizi (BrazilNut) ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Brezilya cevizi içinde bulunan vitamin, antioksidan ve mineralleriyle sağlık bakımından oldukça önemli bir kuruyemiş olduğunu söyleyen Dyt. Eriş, “Ancak ürünü asıl özel ve eşsiz yapan, içeriğindeki selenyum miktarı.

Bin gram Brezilya cevizinde yaklaşık 1917 mikrogram selenyum bulunuyor. Bu oran ile Brezilya cevizi, bu miktarda doğal selenyum kaynağı olan tek gıda ürünü.

Brezilya cevizinde, kendinden sonra en yoğun selenyum kaynağı ürün olan istiridyenin 10 katı oranında, 3’üncü en yoğun selenyum kaynağı ürün olan ton balığının ise 20 katından daha fazla selenyum bulunuyor.

Vücudun yeterli miktarda selenyum alması için günde 4-5 adet Brezilya cevizinin tüketilmesi yeterlidir” diye konuştu. Selenyumun protein ve DNA sentezine katkı sağladığını  belirten Dyt. Eriş, “Selenyum vücutta bazı proteinlerin yapısına giriyor.Bunlar antioksidan özelliği olan proteinler ve hücreyi hasardan koruyorlar. Antioksidan özelliği olan selenyum bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve tiroid bezinin iyi çalışmasını sağlıyor” dedi. Hamilelikte selenyumun oldukça önemli bir mineral olduğunu vurgulayarak , “Ayrıca ülkemizde çok görülen tiroid rahatsızlıklarının temel kaynağı selenyum eksikliğidir.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Fakat unutmayın ki okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır.

İhtiyacı olan biri olabilir o yüzden lütfen bir kez paylaşalım. Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER