Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Yaşlı adam dağın yamacındaki evinin önünde ki bahçede oturuyormuş, az ötesi de de birbiriyle boğuşup duran iki iri köpeğini varmış. Köpeklerden biri beyaz, biri siyah.

Devamını Oku…
08 Mart 2018 - 17:41 'de eklendi ve 1170 kez görüntülendi.


SİYAH VE BEYAZ: Yaşlı adam dağın yamacındaki evinin önündeki bahçede oturuyormuş, az ötesi de de birbiriyle boğuşup duran iki iri köpeğini varmış. Köpeklerden biri beyaz, biri siyah.

Yaşlı adamın torunu babasına sormuş “Baba, dedemin niye biri siyah biri beyaz iki köpeği var”, babası tebessüm ederek cevap vermiş ” oğlum ben bildim bileli deden hep iki köpek besler, hepte biri siyah biri beyaz olmuştur, niye diye merak ediyorsan bana sorma ,git kendisine sor, kendinden öğren” der.

Çocuk evi bahçeyi korumak için bir tane olsa yeter aslında diye düşünür, acaba tek olursa canı sıkılır mı der. Babasının söyledikleri aklında kalmıştır neden illa biri beyaz biri siyah.

Merak eder gidip dedesinin yanına oturur, bir süre birlikte köpekleri seyrederler ve çocuk sorar dedesine;” dede sen niye hep biri siyah biri beyaz iki köpek bakıyorsun?”

Yaşlı adam torununun sırtını sıvazlar, saçlarını okşar, merak dolu gözlerine bakarak; “onlar benim için iki simgedir evlat” der. “Nasıl yani, neyin simgesi” diye tekrar sorar çocuk.

“İyilik ile kötülüğün simgesi. Aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm.

Onun için hiç yanımdan ayırmam hep gözümün önünde tutarım onları” Çocuk dedesine olan sorularına bir yenisini daha ekler; “Bunlar böylece boğuşur mücadele ederler hiç durmadan, mücadele varsa birde kazananı olur.

Peki sence kim kazanır bu mücadeleyi?” Bilge dede, bir gülümsemeyle baktı torununa ve manidar bir cevap verdi; “Hangisi mi evlat? Ben, hangisini daha iyi beslersem o kazanır.”

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER