Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Yaşamın anlamını kavramak için dünyayı dolaşmaya çıkan bir genç, her gittiği yerde âlim bilgin insanları ziyaret eder, onlarla hasbihal eder, ufkunu genişletecek kendini aydınlatacak bir şeyler öğrenmeye çalışırmış.

Devamını Oku…
03 Mart 2018 - 1:20 'de eklendi ve 1532 kez görüntülendi.


Ben Yolcuyum
Yaşamın anlamını kavramak için dünyayı dolaşmaya çıkan bir genç, her gittiği yerde âlim bilgin insanları ziyaret eder, onlarla hasbihal eder, ufkunu genişletecek kendini aydınlatacak bir şeyler öğrenmeye çalışırmış.

Yine bu amaçla gezdiği ülkelerden birinde ünlü bir bilgeyi ziyarete gitmiş. Gezgin genç, bilgenin yaşadığı evde, tüm duvarların her yerin kitaplarla dolu olduğunu gördü.

Fakat evi şöyle bir gözden geçirdikten sonra çok az eşya olduğunu kullanılmayan ve gereksiz yada süs için hiç bir eşya olmadığı dikkatini çekti. Yerde bir kilim, duvar dibinde yatak olarak kullanılan bir sedir, ortada ise bir masa ve sandalyeden başka evde hiçbir eşyanın olmadığını gördü ve merakla sordu:

“Neden hiç eşyanız yok?” dedi. “Halı, koltuk, kanepe, mobilya, bu kadar az eşya ile nasıl yaşıyorsunuz?”
Bilge, bu soruya karşılık olarak kendi bir soru sordu gezgin gence;

“Senin de yalnızca, sırtında taşıdığın küçük bir çantan var, yavrum” dedi. “Peki,senin eşyaların nerede?”
Gezgin genç,kendini savunmak amacıyla yanıtladı bu soruyu:”Ama görüyorsunuz, Ben yolcuyum.”

Ünlü bilge, hak verircesine tebessümle başını sallayıp;
“Ben de öyle, yavrum” demiş. “Ben de öyle.”

Bu dünyada kiracı gibi ol , ev sahibi gibi yerleşme ayrıca nerede çok kalacaksan orası için yap hazırlığını. Dostlar hepimiz yolcuyuz, bunu bilmeyen yoktur.

Lâkin beşer unutkandır. En çabuk unuttuğumuz şey de yolcu olduğumuz ve yolculuğumuzdur. Her karşılaşmada adet edinip karşımızdakiler, onlar da bize, “ölüm var, ve biz de yolcuyuz ve misafiriz, misafir gitmek için gelendir” diyebilsek. Yolun hakkını verenlerden etsin Rabbim.

Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler ve ibretlik hikayeleri takip etmek için sayfamızı beğenmeyi ve hikayelerimizi arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin. Hayırlı günler dileriz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER