Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Yaşadığımız ilçe artık o kadar büyümüştü ki, Büyük Şehir Belediyesi de olunca neredeyse il ilçe birleşmişti. İlçemize de açılan Meslek Yüksek Okulunda 300’e yakın öğrenci vardı.

Devamını Oku…
09 Mayıs 2018 - 16:01 'de eklendi ve 296 kez görüntülendi.


ARSA; Yaşadığımız ilçe artık o kadar büyümüştü ki, Büyük Şehir Belediyesi de olunca neredeyse il ilçe birleşmişti. İlçemize de açılan Meslek Yüksek Okulunda 300’e yakın öğrenci vardı.

Ama en yakın özel yada devlet yurdu 30 km uzakta il merkezi ve üniversitenin ana yerleşkesi civarındaydı. Eğitim gönüllüleri olarak arkadaşlarla çalmadığımız kapı kalmadı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Rektörlük, Dekanlık derken bir sonuç alamadık.

Öğrenci sayısı yurt açımı için yeterli değil ancak özel teşebbüslerden faydalanabilirsiniz cevabını aldık. Bir çok öğrenci git gel yapıyor, bir kısmı da tuttukları bekar evlerinde idare ediyorlardı.

O yıl öylece geçip gidecekken hep birlikte neden olmasın deyip bir yurt binası yapmayı düşündük. Nerede yaparız nasıl yaparız arsa, inşaat, maliyet, hesap kitap ne olur, nasıl yaparız, kimden yardım alırız derken bismillah başladık.

150 kişi kapasiteli bir yurt yapmaya karar verdik. İşin en önemli kısmı olan arsayı yerleşkeye yakın bir yerden, belediyeden 50 yıllık yap işlet devret şeklinde kiraladık.

Neredeyse kapı kapı gezip bu hayırlı işe ön ayak olmaları için gitmediğimiz esnaf, müteahhit, işletme sahibi fabrika sahibi kalmadı. Bu işleri iyi bilen zengin bir müteahhit olan arkadaşıma aradım, “Ön ayak ol da, bize yol yöntem göster, yardımcı ol, sende katkıda bulun” dedim;“Gerekeni yaparız, gel de görüşelim” dedi. Büyük bir hevesle bürosuna gittim ve sekreterinden izin alıp odasına girdim. Bina hakkında verdiğim bilgileri dinledikten sonra, inşaat konusunda her türlü plan proje, ekip, denetim konularında yardımcı olup yol gösterebileceğini söyleyip çıkartıp 1000 tl verdi.

Yüz ifademden daha iyi bir katkı beklediğimi anlamış olsa gerek, daha bir şey demeden,”Şimdilik bu kadar yetsin, Büyük bir projeye girdim 250 konutluk, 20 dönümlük yerin yarısını aldım, diğer yarısı da iki kişide, onlarla pazarlık halindeyim. 20 dönümü tamamladım mı proje hayata geçecek.

Üç ay içinde bu iş sonuçlanacak, zaten duyarsınız proje başlayınca hemen temelden satışlara başlayacağız. Eğer bu arsa işi bitsin söz 10 bin daha bağışlarım. Yurda ismimi verirseniz bir o kadar daha” dedi. Bende fazla ısrar edemeden, arada arar durumu sorarım dedim.

Teklifini ister istemez kabul ettikten sonra el sıkışıp ayrıldık ve kısa bir süre sonra da inşaata başladık. Bu arada para sıkıntısı çektiğimizden konuşmalarımızı hatırlıyor ve durumu merak ediyordum.

Bürosunu arayıp sekreterine durumu sordum, ikinci mal sahibi ile de anlaşmış, son mal sahibi ile temas halinde bugün yarın anlaşacak 20 dönüm tamamlanınca hemen proje başlayacak, siz haftaya tekrar arayın cevabını alınca, sevinerek telefonu kapadım. Hafta geçince aradım tekrar ve sordum, nasıl oldu arsa işi 20 dönüm tamamlandı mı diye.

Aldığım cevapla şok olmuştum; “Arsa iki metre kareye düştü”, “Nasıl yani o ne demek oluyor?”,
“Müteahhit dün gece vefat etti, yarın defnedilecek duymadınız mı?Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER