Hayret Türkiye

Tamahkar ile Sahtekar Sözünün İnanılmaz Hikayesi!

1950 ve 60’lı yıllarda yaptığı “işleriyle” ün kazanan “Sülün Osman”

Tamahkar ile Sahtekar Sözünün İnanılmaz Hikayesi!
30 Ocak 2018 - 13:22 'de eklendi ve 484 kez görüntülendi.


1950 ve 60’lı yıllarda yaptığı “işleriyle” ün kazanan “Sülün Osman”, Beyoğlu’nda sokakta yürüyen tramvayı, Galata Kulesi’ni, Eminönü meydanındaki saati, şehir hatları vapurları gibi kamu mallarını uyanık geçinen saf vatandaşlara “satarak” ya da “kiraya vererek” dolandırıcılıkta efsane olmuş bir sahtekardır.

Galata Köprüsü’nü satmak üzereyken tesadüfen yakalanan meşhur dolandırıcı Sülün Osman;1962’de hapisteyken “Alınteri ile Yaşamak” konulu konferans vermiştir; “Benim dolandırdığım insanların aslında kendileri dolandırıcıydı.

Yani bana yaklaşma, yakınlaşmalarının tek sebebi beni dolandırmak, kolay yoldan para kazanmaktı. Akşam vakti elimde on tane bilezikle geliyorum adamın önüne.

Kuyumcunun kapısındayım, tabi geç vakit dükkân kapalı. Başlıyorum karımın hastalığını durumunun ağırlığını anlatmaya, acilen hemen bilezikleri bozdurmam gerektiğini, o an nöbetçi eczaneye gidip hastaneden istedikleri ilaçları almamın şart olduğunu söylüyorum falan.

Hakiki olsalar bileziklerin fiyatı 1000 lira. Diyorum ki ilaçlar için 300 liraya ihtiyacım var. Paranın gerisi umurumda değil, yeter ki karım iyileşsin ameliyat için ilaçları yetiştireyim.

Adam sabah kuyumcuya gidip bilezikleri 1000 liraya bozdurabileceğini ve hiç elini yormadan oturduğu yerden havadan 700 lira kazanacağını düşünmeye başlıyor.

O arada benim ayakçı da ortaya çıkıyor pazarlığı kızıştırmak işi hızlandırmak için ve o almak istiyor bilezikleri. Telaşlanıyor adam kazanç imkânı kaybolacak, fırsat kaçacak diye. Hemen oracıkta 300 lirayı verip alıyor bilezikleri, ben de kayboluyorum ortalıktan.

Adam ertesi sabah kuyumcuya gidip de bilezikleri bozdurmak istiyor ve sahte olduğunu öğrenince, dolandırıldım diye karakolda alıyor soluğu, şikayetçi oluyor dolandırıldım diye. Netice ben aranıyorum.

Demiyorlar ki ona, be adam 1000 liralık bileziği 300 liraya almayı düşünürken aklın neredeydi? diye. Gayet açık ki, beni dolandırmayı düşünmüştü. Ben hayatım boyunca beni dolandırmaya kalkışmamış tek bir kişiyi dolandırmadım.” Boşuna dememişler “Tamahkar ile sahtekar bir aradadır” diye…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER