Hayret Türkiye

Yağda Yumurta…

Ben küçücüktüm ve biz yoksul bir aileydik.

Yağda Yumurta…
18 Eylül 2018 - 22:49 'de eklendi ve 255 kez görüntülendi.


Ben küçücüktüm ve biz yoksul bir aileydik. En sevdiğim yemek yağda yumurtaydı, yokluk işte bazen o bile lükstü. Hatırlıyorum, çocuk aklı tutturdum bir gün yumurta diye, annem nereden bulduysa bana yağda bir yumurta kırdı.

Ben sevinçle yerken yanıma oturup, sevgiyle, şevkat dolu gözlerle beni seyretti. “Hadi anne sende ye” dedim anneme.
Başımı okşayarak “Ben yumurta sevmem ki yavrum, senin için yaptım” dedi.

Yıllar sonra, büyüyüp aklım erince bir vesile ile annemin yumurtayı çok ama çok sevdiğini öğrendim.

Gözlerim doldu, anneme öyle bir sarılıp ağlamak geldi içimden ama kendimi zorla sıkıp tuttum. O an dünyadaki bütün yumurtaları annem içim almak geçti gönlümden.

Sevgiyi anlat deseler bana gözlerim yaşarır anlatamam, hep bu gelir aklıma; Anlatamam ama sadece anne derim, annelik derim, annem derim anlayana bu zaten yeterlidir, tarif, izah gerekmez, bunu anlar, anlamayana da kimse anlatamaz.

Her kadın, ister anne olsun ister olmasın içinde bir annelik şefkati merhameti barındırır, bu onu anaç yapar sevdiklerini koruma kollama içgüdüsü ile davranır, bu kadını değerli kılandır, sevgi dolu kılandır, duygusal kılandır, saygıdeğer kılandır.

Ben o gün anlamıştım gerçekten sevmenin, sevdiğin için çok sevdiğinden vazgeçmek olduğunu, benim annem öyle bilgili, tahsilli de değildi, ilkokul mezunuydu.

Anladım ki çok sevmek için, anne olmak için sevmenin ne demek olduğunu bilemek, şiir, edebiyat , çok bilmişlik gerekmezmiş, diplomalara da gerek duyulmazmış.

Bu tarif edilmez sevgi şefkat ve merhamet duygusunun tarif edilemez bir başka yönüydü; Sadece seversin,verirsin, vazgeçersin, fedakarlık yaparsın. Bunu bir anneden daha iyi kim yapabilir.

Binlerce sevgi anlatan kitap okumanıza gerek kalmadan, sevgiyi bilmek ve öğrenmek için bir annenin davranışlarını gözlemlemeniz yeterde artar bile.

Eve geldiğinizde öyle bir sorar ki “Karnın aç mı diye” ve gözünün içine bakar, o sorunun sevgi derinliğini hiçbir kitap anlatamaz.

İnsanlar, acıyı anne yüreğinden, sevgiyi ancak bir annenin evladına bakışından, özveriyi bir annenin anaçlığından, iyiliği bir annenin evlada davranışlarından, anlayışı bir annenin evlada hoş görüsünden karşılıksız vermeyi bir annenin evlada fedakarlığından öğrenebilirler. Annesi yanında olanlar, hayatta olanlar, farkında mısınız…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER