Hayret Türkiye

Yazıyı Oku…

Artık herkesin evinde olan Wi-Fi çocuklar için tehlikeli mi? Wi-Fi Zararlı mıdır? Uzmanlar ne diyor?

Yazıyı Oku…
01 Şubat 2018 - 16:27 'de eklendi ve 363 kez görüntülendi.


Wi-Fi’nin zararlı yan etkilerini olduğu söyleniyor bu doğru mu? Wi-Fi cihazlarının radyo frekanslarına maruz kalırsanız ne gibi bir zararı olabilir?

Bugün potansiyel tehlike ile gelen birçok ev, kafe, okul, ofis gibi Wi-Fi bağlantısı sunan yer var. Hemen her yerde var olan Wi-Fi teknoloji nedeniyle meydana gelen sağlık sorunlarının ortaya çıkmasıyla bu durumun farkına varıldı.

Kablosuz internet veya radyo frekans radyasyon yayan başka bir cihaza maruz kalma sonucu ortaya çıkan elektromanyetik aşırı duyarlılık denilen bir durum vardır.Dört tarafımızdan elektromanyetik alan yaratan sayısız aletle kuşatılmış durumdayız ve bunların sayısı her geçen gün de artıyor.

Cep telefonları,kablosuz bağlantılar, kablosuz telefonlar, yazıcılar, bilgisayarlar, televizyonlar, DVD’ ler, mikrodalga fırınlar, baz istasyonları…

Bu aletlerin hayatımıza getirdiği pek çok fayda ve rahatlık yanında, sağlığımız açısından bir takım olumsuz etkileri olduğu da ortaya çıkmaya başlıyor; Elektromanyetik Aşırı Duyarlılık Sendromu ya da kısa adıyla EMADS.

Adı her geçen gün daha çok duyulan EMADS henüz tüm uzmanlar tarafından bir hastalık olarak kabul edilmiyor. Hiçbir tıp kitabında bu hastalığın adı geçmiyor, ama Dünya Sağlık Örgütü’ nün EMADS ile ilgili yayınları var; bununla ilgili araştırmalar ve uluslararası toplantılar düzenleniyor.EMADS beş temel belirtisi olduğu kabul ediliyor: 1-Deride kızarma, karıncalanma ve yanma hissi. 2-Konsantrasyon bozukluğu, dikkat dağınıklığı, unutkanlık. 3-Hâlsizlik, yorgunluk.

4-Baş ağrısı. 5-Göğüs ağrısı, çarpıntı ve kalp problemleri Bunların dışında bulantı, baş dönmesi, uyku bozuklukları, kas ağrıları, hazımsızlık, şişkinlik gibi daha az rastlanan şikâyetlere de rastlanıyor.

Ancak, EMADS belirtilerini elektromanyetik alanlara maruz kalanlarla bağdaştırmak bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. EMADS klinik belirtilere göre tanısı konan bir sendrom; herhangi bir röntgen veya başka bir laboratuar bulgusu yok.İkincisi de bunların tümü de kişiye özel şikayetler.

Meselâ bir kişinin hâlsizliği var mı yok mu, bunu herhangi bir şekilde kanıtlamak mümkün değil. Başı ağrıyan birinin ağrısının büyüklüğünü ölçecek bir alet veya yöntem yok.

Bunun için de böyle bir hastalığın olmadığını iddia edenler, bu belirtilerin daha önceden mevcut olan psikolojik problemlerin alevlenmesinden veya elektromanyetik radyasyondan değil de bundan zarar göreceğini endişesinden kaynaklanabileceğini ileri sürüyorlar.

Ayrıca kendilerini elektromanyetik alanlara aşırı duyarlılık mağduru olarak tanımlayan insanların elektromanyetik alana gerçekten maruz kalıp kalmadıklarını bilmedikleri anlaşıldı. Yapılan çalışmalarda elektromanyetik alanlara aşırı duyarlılığa sahibim diyen insanların elektromanyetik alanların varlığını anlayamadıkları gözlenmiştir.

Netice olarak; EMADS diye bir hastalığın olup olmadığı henüz kesin olarak belli değil, ancak gün geçtikçe çevremizi daha çok kuşatan elektromanyetik radyasyonun başımıza çeşitli dertler açması beklenmeyen bir şey değildir.

Wi-Fi ve diğer elektronik cihazların zararları henüz ispatlanmamış olsa da her ihtimale karşı tedbir olarak gelişme çağındaki çocuklar ile bu cihazlar arasına biraz mesafe koymalıyız. Yetişkinler ise bu cihazlara aşırı maruz kalmamaya özen göstermeliyiz. Mesela evimizdeki cihazlar ile aramıza uygun bir uzaklık koyabiliriz veya evimizde interneti kablolu kullanmayı deneyebiliriz.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSINHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER