Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Vücudunuzu zehirlediğinizin farkında mısınız? İşte kemiklerinizin en korkunç düşmanı!

Devamını Oku…
09 Aralık 2017 - 10:07 'de eklendi ve 760 kez görüntülendi.


Vücudunuzu zehirlediğinizin farkında mısınız? İşte kemiklerinizin en korkunç düşmanı!
Günümüzde birçok insan kafeinin ve kolanın cüvuda verdiğini zararı hiç önemsemiyor.

Sadece 1 bardak kola içseniz bile vücudunuza neler olduğunu biliyor musunuz? İşte bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.Bu yazıyı kendiniz yazmış gibi, dürüstçe sonuna kadar okuyun. Bir bardak kola içtiğimiz zaman;10 adet küp şeker bir anda kana karışır.

Günlük alınması normal olan seviyeyi çoktan aştınız bile. Gün içinde zaten birçok besinden şeker alıyorsunuz. Kolaya lezzet tadını veren fosfor da giriş yaptı vücudunuza. Fosfor şekerin tadını bastırıyor. Çaya 20-30 şeker atsanız içebilir misiniz? Hayır tabi ki..

Kolayı içtikten yirmi dakika sonra kan şekeri bir anda yükselir ve insülin hormonu da yükselişe geçer. Aldığınız şeker kanınıza karıştı bile. Şeker karaciğerde yağa dönüşüp karaciğer yağlanması denilen sıkıntı ortaya çıkacak.

Birçok sağlık sorunu kapınızda! Kolayı içtikten kırk dakika sonra; Kafeninin tamamı kana geçtiği için bu kan basıncını yükseltir. Ve bu olay beyin adenosinin hormon reseptörlerini uyuşturmaya başlatır. Buradan sonra uyuşturucu içmiş gibi enerjik olmaya başlıyorsunuz.

Kolayı içtikten kırk beş dakika sonra; Beyindeki dopamin oluşumu artar. Dopamin mutluluk hormonu demektir ve fazla enerjiyle devam eder.Beyninizde eroine benzer bir etki oluşturur. Kolay içtikten 1 – 1,5 saatt sonra; Birden bire bir halsizlik hali oluşur. Acıkma, ellerde hafif titreme ve tekrar kola içme isteği veya tatlı krizi ortaya çıkar. Çünkü o enerji hissine bağımlılık oluşmuştur. Dopamine bağlılık başlamıştır. Kısır döngüye girmiş bulunmaktasınız…

Şimdi yazacaklarımız çok önemli! Çünkü buraya kadar yazdıklarımızı birçoğunuz doktorlardan biliyordunuz. Ama… Kola içme isteğinizin devamlı oluşu kolayı içtikçe sürecektir. Kemikleriniz de eskisi gibi değil artık… Evet en can alıcı nokta tam da burası.

Ve kemik erimesi başlar… Kemiklerin içinde bulaşık süngerlerindeki gibi minik boşluklar bulunur. Kola içtikçe bu boşluklar büyür. Yani ufacık bir darbede kırılmaya meyilli hale gelir.

Yaşlanmışsınız gibi iskeletiniz içe çökmeye, kambur olmaya, eklemlerinizin ağrımasına çok daha yakınsınız!

İşte gazlı içeceklerin zararları. Özetlersek: karaciğerde yağlanma, göbek bölgesinde yağlanma, bel çevresinde genişlik, göğüslerin büyümesi… Şeker hastası olma riski çok çok fazlalaşır.

Kemikleriniz erimeye başlar. Yani sağlıksız ve bağımlı bir hayata adım atmış olursunuz. Lütfen şekerli, gazlı içeceklerden uzak durun ve çocuklarınızı da alıştırmayın! Zararları düşündüğünüzden çok daha fazla! Sağlıklı günler dileriz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER