Hayret Türkiye

Vücudunuzda D Vitamini Eksikliği Olduğunu Gösteren 13 İşaret!

D vitamini eksikliği nedir?

Vücudunuzda D Vitamini Eksikliği Olduğunu Gösteren 13 İşaret!
01 Nisan 2018 - 5:32 'de eklendi ve 16673 kez görüntülendi.


Vitamin D eksikliği sorunun neredeyse dünyadaki bütün ülkelerin vatandaşlarını etkilemekte. Eğer yeterince güneşlenmiyorsanız, D vitamini eksikliği yaşıyor olma ihtimalini bir hayli yüksek.

D Vitamini vücut tarafından üretilmemektedir. Bunun için güneş ışığı almanız gerekiyor. D vitamini aldığınız takdir bu, hücrelerde depolanabilmektedir. Yeterli güneş ışığı ve D vitamini içeren besinler veya D vitamini takviyesini ihmal etmeyin.

Soğuk ortamlarda D vitamini daha hızlı tüketilir ve D vitamini eksikliğinin belirtileri ortaya çıkar. Güneşsiz, soğuk bir ortamda yaşıyorsanız mutlaka D vitamini takviyesi almalısınız.

Peki D Vitaminine İhtiyacınız olduğunu gösteren 13 İşaret Nedir?

1) Kaslarda Zayıflık ve Yorgunluk; Güçlü bir sinir sistemi için D vitamini gereklidir. Yetersiz D vitamini kaslarınızda yorgunluk ve zayıflığa sebep olur. Ayrıca kognitif yetersizliğe bile yol açabilmektedir. Kognitif, bilinç ve anlayış manasına geliyor.

2) Kemik Ağrısı; Kemik ağrısı çeken birçok kişinin yetersiz D vitamini aldığı tespit edilmiştir. D vitamini olmadığı zaman kas liflerinin çalışmasında sıkıntı oluşur bu da kemiklerde ağrılara sebep olur.

3) Nefes Almada Sorunlar; Astım ve benzeri, solunum problemlerinin de sebeplerinden biri eksik D vitaminidir. Solunum yollarınızın düzgün çalışması ve hastalıklara karşı dirençli olmanız için vitamin D gereklidir.

4) Sıcak Basması; Birden bire anlık sıcak basmaları, oda sıcaklığı normal iken terleme, alnınızda sebepsiz yere terleme gibi belirtiler de D vitamininin yetersiz olduğunu belirtmekte.

5) Sıkıntı, Bunalım ve Depresyon; : Depresyonun sebeplerinden biri de yetersiz D vitamini alınmasıdır. D vitamini yetersiz olan kadınların daha fazla depresyona girdiği belirtilmektedir. D vitamini eksikliği ile depresyon arasındaki bağ araştırılmaktadır.

6) Doğurganlık; D vitaminin doğurganlık için hayati öneme sahip olduğu belirtilmektedir.

7) Devamlı Baş Ağrısı; Düzenli bir şekilde ara ara baş ağrıları mı yaşıyorsunuz? Bunun sebebi de D vitamini eksikliği olabilir. Yapılan bir deneyde vitamin D eksiği bulunan insanların daha sık başlarının ağrıdığı tespit edilmiş.

8) Cilt Sorunları; D vitamininin Vitiligo ve sedef hastalığı ile savaştığı belirtilmektedir. D vitamini takviyesi alan bu hastalıklardan muzdarip olan kişilerin durumlarının biraz daha iyiye gittiği tespit edilmiş.

9) Saç dökülmesi; D vitamini eksiğiniz var ise bu saçlarınızın dökülmesine bile sebep olabilir. Eğer saçlarınız dökülüyorsa, D vitamini seviyenizi de kontrol etmelisiniz. Özellikle kadınlarda D vitamini eksikliği durumunda saç dökülmesi görüldüğü belirtiliyor.

10) Yorgunluk; Devamlı yorgunluk hisseden birçok insan D vitamini eksikliğinin yorgunluğa sebep olduğunu bilmiyor. Yeterli D vitamini olmadığı zaman yorgun hissedersiniz. Yapılan bir araştırmaya göre kendilerini yorgun hisseden kişilerin tamamında D vitamini eksikliği tespit edilmiş.

11) Yüksek Tansiyon; D vitamini eksikliğinin yüksek tansiyona etkisi olduğu belirtilmektedir.

12) Kemiklerde Zayıflık; 30’lu yaşlarda artık vücudunuzda kemik gelişimi durmaktadır eğer D vitamini eksikliği yaşıyorsanız bunun etkileri daha erken görülmekte. Kemik erimesi ve D vitamini arasındaki bağ uzun sürelerdir araştırılmakta. Daha sağlıklı kemikler için kalsiyum ve D vitaminini yeterli miktarda almalısınız.

13) Moral Bozukluğu; Eksik D vitamini, serotonin salınımı etkileyip moralsiz olmanıza neden olabilir. Kızgın, huysuz ve sıkıntılı bir haldeyseniz bunun da sebebi D vitamini eksikliği olabilir. Uykusuzluk, endişe ve depresyon gibi birçok sıkıntı bu vitaminin eksikliği sebebiyle ortaya çıkan sorunların belirtileri.

HANGİ BESİNLERDE D VİTAMİNİ VARDIR?

Süt, Peynir, Yumurta sarısı, Karaciğer, Balık; Somon, levrek, turna, sardalya, Mantar.

Çocuklar için D vitamini takviyesi ne zaman gerekli olur? Balık yemeyen, yumurta, süt, peynir tüketmeyi pek sevmeyen, güneş ışığına fazla çıkmayan çocuklara özel D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

Eğer bu bilgiler size yardımcı olduysa, arkadaşlarınızla paylaşın ve onların da bilgilenmesine yardımcı olun…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER