Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Vaktiyle refah içindeki bir ülkede Kral, halkı için şehrin ortasından geçen geniş ve güzel bir yol yaptırmaya karar verdi.

Devamını Oku…
05 Şubat 2018 - 13:34 'de eklendi ve 310 kez görüntülendi.


Vaktiyle refah içindeki bir ülkede Kral, halkı için şehrin ortasından geçen geniş ve güzel bir yol yaptırmaya karar verdi. Uzun çalışmalardan sonra o zamanda görülmemiş genişlikte, kenarları ağaçlarla çiçek bahçeleriyle süslenmiş yolun yapımı tamamlanmış.

Ancak kral yolu halka açmadan önce, bir yarışma düzenlemeye karar vermiş. Açılış günü yapılacak olan yarışmada bu yoldan geçen tebâsı arsından en özel ve örnek kişiyi seçip ödüllendireceğini bildirmiş.

Lakin yolun tam ortasına rüzgarın estiği tarafa bir yığın moloz ve toprak bıraktırmış. Yarışma günü, insanlar yeni yola akın ederler. Kral özel ve örnek bir kişi seçeceğini belirtmiş fakat hiç bir ayrıntı vermemiştir.

Nasıl birisi, neye göre seçecek kimse bir şey bilmediğinden, herkes kendi aklına göre hazırlık yapmış. Bazıları en güzel arabalarını, bazıları en güzel kıyafetleriyle gelmiş. Kadınlardan kimileri süsü elbiselerle giymiş, kimi de yanlarında hazırladıkları en güzel yiyecekleri getirmişti.

Gençlerden bazıları sporcu kıyafetleri içinde yol boyunca koşmaya hazır vaziyette. Nihayet, tüm gün insanlar yoldan geçtiler, fakat yolu kat edip tekrar kralın yanına geldiklerinde bir çoğu aynı şikayette bulunur, yolun bir yerinde bir taş ve moloz yığını var, hem yeni yolu daraltıp engelliyor, hemde rüzgarla toz içinde bu moloz yığını yolculuğu zorlaştırıyor.

Günün sonunda yalnız bir kişi bitiş çizgisine biraz yorgun bir şekilde ve üstü başı toz toprak içinde ulaşır. Bu kişi krala saygıyla yönelerek elindeki altın kesesini uzatır:“Yol üzerindeki, taş ve moloz yığınını hem yolu tıkıyor, hemde yolun güzelliğini gölgeliyordu, onları yoldan kaldırmak için durmuştum. Bu altın kesesini onun altında buldum. Bu altınlar size ait olmalı”

Kral cevap verdi: “O altınlar sana ait. Bu altınları sen kazandın, zira yarışmanın galibi sensin.” dedi ve tebâsına dönerek sözlerine devam etti.

“İşte bu yoldan en güzel şekilde geçen, benim aradığım özel ve örnek kişi. İşte engellere takılmakla engelleri kaldırmak arasındaki fark budur. Çünkü, yoldan geçerken, ardından gelenler için yoldaki engelleri kaldırmak insanı özel yapar.”

Hikayemizde herkes için alacağı bir ders var. Hayatta yolumuza çıkan engelleri kaldırıp temizlemek, bizden sonra geleceklerin daha çabuk ve rahat ilerlemesini sağlayacaktır.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER