Hayret Türkiye

İşte Cevabı…

Bakın uyurken ağızdan salya akmasının nedeni ne…

İşte Cevabı…
28 Kasım 2017 - 10:01 'de eklendi ve 1556 kez görüntülendi.


Bakın Uyurken Ağızdan Salya Akmasının Nedeni Nedir, Peki tedavisi nasıldır? Uyurken pek çoğumuz karşılaşır bu durumla ama sebebini önemsemeyiz ancak bu normal bir hal midir? Neden ağzımızdan salya akar?

Uyurken ağızdan salya akması gece istem dışı olan sebeplerden ortaya çıkabilmekte. Ağızdan salya akması her yaşta görülebilmekte. Salya akmasının pek çok nedene bağlı olabilir. Uyurken, kulak burun boğaz rahatsızlıklarına bağlı rahat soluk alamama neticesinde ağız açık kalır ve buradan nefes almaya başlanır. Bu durumda ağızdan salyanın akmasına sebep olur.

Ağzı açık tutarak uyuyan insanlarda salya akmasının yanı sıra uyku esnasında ağza bakteri girişi olacağından ağızda kuruma ve kötü kokuda oluşabilmekte. Rahat nefes almayı engelleyen sorunlar; burun eti, geniz eti gibi solunum yolu rahatsızlıklarında ağızdan salya gelmesinin ilk sebebidir. Bazı mide ve yemek borusu sorunları ağızdan salya akmasının sebebi olabilir.

Parazitler bu sıkıntının nedeni olabilir, (bilhassa kıl kurdu) .
Sinirli insanlarda daha fazla. Diş gıcırdatma (Bruksizm); uyku sırasında olan güçlü çene hareketlerinin sebep olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma nedenidir. Toplumumuzda sık rastlanır. Genellikle bu alışkanlığa sahip kişiler bu durumdan habersizdir.

Yanak ısırma ise; bilhassa dişleri birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, yanağın iç bölümünde ısırma neticesinde çizgi veya kabartı şeklinde fibröz bir oluşum ortaya çıkar. Bu durumlarda sinirli, hassas, titiz kişilerde ve bağırsak paraziti bulunanlarda sık karşılaşılır.
Bilhassa şakak ve yanak kısmında kasların aşırı çalışması bu kısımda kas ağrısına sebep olur. Bu kas ağrıları da zaman zaman baş ağrısı biçiminde kendini gösterir. Çene eklemine aşırı yüklenilme sebebiyle eklemde ağrı, çıtırtı ve kenetlenme olabilmektedir. Genellikle belirtilerin tamamı birden oluşmayabilir.

Kulak Burun Boğaz muayenesi yapılmalı ve solunum yolu tıkanıklıklarının gözden geçirilip ortaya çıkarılması, mide bağırsak rahatsızlıkları için bir doktora başvurulmalıdır.
Bağırsak parazitleri tedavisinin yalnız rahatsız olmadan da evde yaşayan tüm ailede bulunan kişilere birden uygulanması gerekirse 1 ay sonra tekrarı yapılmalı.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER