Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Üniversitenin biyoloji bölümü laboratuvarında öğrenciler kelebeklerin yumurta evresinden kozalarından çıkıp olgunlaşıp uçmaya başlamasına kadar olan yaşam döngüsünün izliyorlardı.

Devamını Oku…
09 Mart 2018 - 8:03 'de eklendi ve 341 kez görüntülendi.


KELEBEĞİN DERSİ: Üniversitenin biyoloji bölümü laboratuvarında öğrenciler kelebeklerin yumurta evresinden kozalarından çıkıp olgunlaşıp uçmaya başlamasına kadar olan yaşam döngüsünün izliyorlardı.

Laboratuvar ortamında yumurtadan çıkıp tırtıl olduklarında bir kaç hafta epeyce yeşil yaprak taşımışlardı.Nihayet bütün tırtıllar birer tutunacak yer bulup kozalarını oluşturmuşlardı.

Artık son aşamada her öğrenci bir kozanın takipçisi ve açılıp kelebeğin çıkmasını bekliyordu. Bir öğrencinin izlediği kozada küçük bir delik belirdi.

Ardından bir duraklama, sanki gücü tükenmiş kozasını yırtıp çıkamıyormuş gibi geldi ona. Sanki kelebek elinden gelen her şeyi yapmış ve artık yapabileceği bir şey kalmamış gibiydi. Öğrenci kelebeğe yardım etmeye karar verdi; eline küçük bir makas alıp kozadaki deliği büyütmeye başladı.

Bunun üzerine kelebek kolayca çıkıverdi. Fakat bedeni kuru ve küçücük kanatları buruş buruştu. Öğrenci bunun normal olduğunu düşünüp, izlemeye devam etti;

Çünkü her an kelebeğin kanatlarının açılıp genişleyeceğini ve bedenini taşıyacak kadar güçleneceğini umuyordu. Ama bunlardan hiç biri olmadı.

Kelebek kısacık hayatının geri kalanını kurumuş bir beden ve buruşmuş kanatlarla yerde sürünerek geçirdi. Ne kadar denese de asla uçamadı.

Aslında bu aşama saatler süren bir olaydı ve kelebeğin saatler boyunca bedenini bu küçük delikten çıkarmak için uygun zamanı ve olgunlaşmayı beklemesi gerekiyordu.

Yüce Yaratıcının kelebeğin bedenindeki sıvıyı onun kanatlarına göndermek ve bu sayede de kozanın kısıtlayıcılığından kurtulduktan sonra kanatlarının açılıp kuruması ve ardından uçmasını için seçtiği yol buydu.

Adamın iyi niyeti ve yardım severliği ile anlayamadığı şey, her şeyin bir zamanı vardır. Bilgisizce yapılan yada yapılmaya çalışılan müdahaleler yardımdan ziyade daha çok zarar yol açabilir.

Yerini ve zamanını bilmediğimiz şeylere de müdahil olmak yerine, bazen akışına bırakmak gerekir. Bazen yaşamda tam olarak ihtiyaç duyduğumuz şey çabalardır.

Eğer yüce yaratıcı, yaşamda herhangi bir çaba olmadan ilerlemenize izin verseydi, o zaman bir anlamda sakat kalırdık. O zaman olmamız gereken kadar güçlenemez idik. Asla uçamazdık.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER