Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Ahlakın Değeri

Devamını Oku…
03 Şubat 2018 - 8:24 'de eklendi ve 312 kez görüntülendi.


Ahlakın Değeri Üniversitede düzenlenen bir seminere katılan İnsan ve Toplum bilimleri bölümü öğretim üyesi bir profesör, kürsüye konuşmacı olarak çıktığında elini cebine atarak tedavüldeki kağıt paralardan birini çıkararak salondaki izleyicilere doğru göstererek sözlerine başlar.

Elindeki parayı bir insanın ahlakı olarak düşünün ve soruyorum bunun değeri nasıl düşer? Salonda bir sessizlik ve profesör devam eder, parayı iki iliyle buruşturup küçük bir top haline getirip iki parmağının arasında izleyicilere tekrar gösterip değeri düşümü sorusuna bu sefer salondan “hayır” cevabı gelir,

Parayı yer atar üstüne basar, basar tekmeler ve yerden alır tekrar salona gösterir ve sorar değeri düştü mü? Cevap yine “hayır”. Sözlerine devam eder “Hayat boyu bir çok kez verdiğimiz kararlar veya hayat şartları nedeniyle yıpranır, hırpalanır, canımız acıtılır, yerden yere vuruluruz, kendimizi kötü hissederiz. hırpalanmış ya da kırılmış, bunlar hep ikici planda kalır.

Eğer toplumsal olarak sahip olduğumuz ahlaki değer ve inançlardan ödün vermezsek, o çizgiyi geçmezsek asla zaman değerimizi kaybetmeyiz.”

Profesör buruşuk parayı açar düzeltir ve ortadan ikiye yırtarak devam eder; “Bakın şimdi değer yarı yarıya düştü, eğer iki parça bir araya gelmezse biri olmadan öbürü bir anlam değer ifade etmiyor.

İşte insan ahlaki değerlerini inançlarını bir kenara koyup hırsızlık yaparsa, çalarsa, dolandırırsa, artık insan olması haricinde bir değeri ne yazık ki kalmaz, eski itibar ve değerini çok zor kazanabilir.Bu sefer profesör bir çakmak çıkarıp iki parça parayı yakar, geriye sadece havada uçuşan küller kalır; “İşte bu da değerin tamamen kaybolması yok olmasıdır. Yani ahlaki değer ve inançların dip noktası.

Bu yaptığım da toplumda ki istismarcı, tacizci ve tecavüzcüleri anlatmak içindir. Onların iki cihanda yerleri yoktur. Aileleri tarafından dahi reddedilir, insan olarak da en ufak bir değerleri yoktur.

En iyi cezayı da hapishanede alırlar. Yakılınca yok olup kül olan hiç bir değeri kalmayan para gibi, onlar da kendilerini yakıp, değerlerini yok ederler.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER