Hayret Türkiye

Uçkun (Işkın Otu) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Uçkun (Işkın Otu) nedir ve faydaları nelerdir? Uçkun’un bu faydalarını hiç duydunuz mu? Uçkun bitkisinin birçok faydasının anlatıldığı bu yazı dizisini okumayı ihmal etmeyin…

Uçkun (Işkın Otu) Nedir, Faydaları Nelerdir?
06 Ocak 2018 - 8:04 'de eklendi ve 512 kez görüntülendi.


Uçkun (Işkın Otu) Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Uçkun (Işkın Otu) nedir ve faydaları nelerdir? Uçkun’un bu faydalarını hiç duydunuz mu? Uçkun bitkisinin birçok faydasının anlatıldığı bu yazı dizisini okumayı ihmal etmeyin…

Türkiye’nin  pek çok yerinde kendiliğinden büyüyen uçkun, yetiştiği kesime göre ışgın, ışkın, yayla muzu ve uçgun gibi adlarla bilinmektedir. Uçkun ününü Amerikalara kadar duyurmuş bir Anadolu bitkisidir. Anadolu’da yetişen tek ravent türüdür.

Yapılan incelemelere  göre kanser hücrelerini tamamen ortadan kaldırdığı kanıtlanmıştır. Atlanta Üniversitesinin yaptığı incelemeler sonucunda  uçkun kanserin yeni bir ilacı olarak nitelendiriliyor. Sadece kanser  değil bir çok rahatsızlığın  tedavisinde kullanılmaktadır

Uçkun Faydaları Nelerdir? İçeriğinde bulunan polifenol maddesi sayesinde kanser hücrelerinin gelişimini önler. Bol miktarda C vitamini bulundurur. Aynı zamanda A, B1, B2, E, ve K vitaminleri açısındanda da zengindir.

Taze uçkun yenilmesi mide bulantısını keser. Hazmı kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır. Uçkun bedene zindelik ve direnç sağlar. Hamilelikte olan lekeleri yok edici özelliğe sahiptir. Grip ve ateşli rahatsızlıklara karşı tedavi edicidir. Yorgunluk, uykusuzluk ve strese karşı kullanımı bulunur.Uçkun sebzesiyle zeytinyağlı ve yumurtalı yemeklerde hazırlanıyor. Ayrıca ışkının reçeli de bilhassa Doğu Anadolu’da  sıkça tüketilen ve sevilen bir reçel türüdür.

Işkın Yemeği Nasıl Yapılır? Işkın sebzesiyle tek başına zeytinyağlı yemek hazırlanacağı  gibi fırında hazırladığınız patates ya da balık gibi yemeklerin içine de aroma vermesi içinde ekleyebilirsiniz.

Fırında yemeklerinizin bir kenarına kabuklarıyla birlikte 1 tane ışkın koymanız yemeği farklı bir lezzet katacaktır. Ayrıca ışkını yemeklerinize sos hazırladığınızda  da kullanabilirsiniz.

Işkın sosu yapılışı: Temizlemiş  ışkınları küp küp doğrayın ve tereyağında 10 dakika kavurun. Soğuduktan sonra blender da çekerek sos haline getirin.

Önemli Not: Işkın bitkisini gebe ve emziren annelerin tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Fakat unutmayın ki okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER