Hayret Türkiye

Türkiye’de Milyonlarca Kişi Sevinçten Havalara Uçacak!

Büyük Müjde Geldi! Türkiye’de bu yeni düzenleme milyonlarca vatandaşımızı sevindirecek hatta sevinçten havalara uçacaksınız desek belki yeridir.

Türkiye’de Milyonlarca Kişi Sevinçten Havalara Uçacak!
28 Ocak 2018 - 21:21 'de eklendi ve 1567 kez görüntülendi.


Büyük Müjde Geldi! Türkiye’de bu yeni düzenleme milyonlarca vatandaşımızı sevindirecek hatta sevinçten havalara uçacaksınız desek belki yeridir.

Bu yeni düzenlemeden neredeyse 9 milyon kişi etkilenecek. 9 milyon kişinin borcu olan 73 milyar lira değerindeki borç yeniden yapılandırılacak.

Borcunu düzenli ve düzgün bir şekilde ödeyenlere ise müjde geldi, Maliye Bakanlığı iyi mükelleflere teşvik diye adlandırılan bir müjde verdi. Bu müjdeye göre düzenli yapılan ödemeler kişiye yeni fırsatlar ortaya çıkmasına sebep olabilecek.

Vergi borçlarını ödemekte sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız eğer iyi niyet göstergesi olan hareketlerde bulunursa yeni tasarıya göre birçok kolaylık ile ödüllendirilecekler.

73 milyar liralık vergi borcu yeniden yapılandırılıyor ve borcunu iyi ödeyen vatandaşlar borçlarının ertelenmesini ve düşük faiz isteyebilecek. Bunun için iyi mükellef kapsamına girmek gerekiyor.

Vergi ve prim borçlar hakkında hazırlanan TBMM Plan ve Bütçe komisyonu’na sunulan yeni yapılandırma tasarısı tarafından yapılacak düzenlemede vergilerini düzenli ödeyen mükellefleri de içine alacak şekilde yeniden düzenlendi.

Bu kanun teklifine göre 9 milyon vergi borçlusunun toplam 73 milyar lira kadar kamu vergisi için vergisini düzgün ödeyenlere yardımcı olacak maddeler getirildi, bunlara göre vergisini düzenli ödeyen vatandaşlar, uzun borç ertelemesi ve düşük faiz olanağını talep edip yararlanabilecekler.

31 Mart’a kadar olan kesinleşmiş vergi, gümrük vergisi, vergi cezaları, motorlu taşıtlar vergisi, sigorta prim borçları, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, su, atık su, katı atık borcu ve bu alacaklar hakkındaki her türlü faiz, gecikme faizi ve zammı da kapsayıcı özellikte.

Spor kulüpleri ve OSB’ler de düzenlemeden yararlanacak. Vergi, prim, su borçlarına, trafik, askerlik ve nüfus cezalarına da yapılandırma imkanı geliyor. Faizler silinirken ana para da taksite bağlanabilecek.

Faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi siliniyor yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) tutarı ile hesaplama yapılıyor. İsteyen 6, 9, 12, 18 taksitten birini tercih edebilecek ve 2 ayda bir ödeme yapma imkanına sahip olacaklar.

Taksit süresinde uzama meydana geldiği takdirde katsayı üzerinden toplam ödeme tutarı da artacak. Yani ne kadar az az taksitte öderseniz o kadar kârlı çıkacaksınız.

Eğer borçlar ilk taksitte ödenir ve kapatılırsa, faiz ve gecikme bedeli olmayacak onun yerine Yİ-ÜFE oranında yüzde 50 miktarında bir indirim uygulanacak. Ayrıca borçlarınız kredi kartına taksitle de ödenebiliyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, iyi niyet göstergesi olan ve gerekli şartları yerine getiren mükelleflere vergi borcunu ödemekte zorlanırsa tecilde kolaylık sağlanacağını açıkladı.

Vergi borçları için yapılan bunca yardım sonrası Bakanın açıklaması göre en iyisi hiç vergi borcunun olmaması her şeyi zamanında ödemek ve sıkıntıya düşmemek.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER