Hayret Türkiye

Türkiye için Şok Uyarı!

Türkiye için açıklama yapan Nalan Koçak’ın haberine göre Dr. Thomas Painter, Türkiye için oldukça garip bir iklim bildirisi yaptı.

Türkiye için Şok Uyarı!
27 Ocak 2018 - 20:29 'de eklendi ve 3488 kez görüntülendi.


NASA uzmanı açıkladı! Türkiye için açıklama yapan Nalan Koçak’ın haberine göre Dr. Thomas Painter, Türkiye için oldukça garip bir iklim bildirisi yaptı.

Geçen yılla beraber Türkiye için son 44 yıl en kurak yıllardı.. Ve daha çok kuraklık göreceğimizi ama sonrasında şiddetli yağışlar hatta sellerle karşılaşabileceğimizi bu yüzden de alt yapı çalışmalarımızı çok ivedi bir şekilde güçlendirmemiz gerektiğini ve buna dikkat etmemizi söyledi.

Kardan daha ziyade yağışla karşılaşacağımız ve alt yapı konusuna oldukça dikkat çekti.. Kuraklığın bazı yerlerde ciddi şekilde ortaya çıkacağını da sözlerine ekledi ayrıca temiz su barajları inşa etmemizi önemle tavsiye etti.

Dr. Painter’in açıklamalarına göre Türkiye’nin şu an ki yağış durumu Batı Amerika’ya benziyor fakat bazıları ısrarla küresel ısınmayı inkar ediyor, şu an yaşanan iklim durumunu zaten dünyanın normal döngüsü sanıyor oysa bu şekilde değil.

Keşke küresel ısınma olmasa diyen kişiler mevcut düzenin bozulmasından endişe etselerde
şu an ki normal iklim süreci ümitvar gözüksede ancak değişkenler normal sınırın dışına çıkmak üzere son 60-70 senede atmosferde ki karbondioksit miktarını öyle çok artırdık ki tekrar normal seviyelerde iklimin devamiyeti sıkıntılı gözükmektedir.

Peki küresel ısınmanın nedenin de insanların payı ne kadardır? NASA’da yapılan açıklamalara göre 1970 li yıllardan beri atmosfere negatif etkimizin eşi benzeri yok.

Özellikle sera gazı salımı atmosferde karbondioksit seviyesini ciddi etkiliyor. Peki ne olacak dersiniz hava daha çok ısınacak daha yüksek noktalarda ısınımlar yaşayacağız.

Bu da doğal olarak iklimler arası farklılıklara ve kuraklıklara neden olmaya başlayacaktır..
Sadece kuraklık değil ardından anormal beklenmedik yağışlarla karşılaşabiliriz. Peki şu 44 yıldır yaşanan kuraklığın sebebi iklim değişikliği midir?
Bunu tam net söylememiz mümküm değildir çünkü daha evvelde pek çok defa kuraklık yaşanmıştır. Bu kural şöyle işlemektedir hava daha sıcak olunca daha fazla su buharlaşıyor ama yağmur olarak düşmüyor.

İklim değişikliği nedeniyle kurak dönemler tahminin üstünde sıcak geçiyor. Yazımızın başında Türkiye’nin şu an ki yağış durumu Batı Amerika’ya benziyor demiştik.

Bu ne anlamda diye bir soru soracak olursak ana su kaynağımıza ulaşmamız gerekir. Çünkü ana su kaynağı kardır. Karın birikme durumunda adeta su deposu işi görür. Ama küresel ısınma durumunda işte sorun burada sorun olarak karşımıza çıkmakta kar depolama işleminde tam başarıya ulaşamayıp daha çok yağmur formunda ortaya çıkıyor.

Yani kar yerine daha çok yağmurla karşılaşıyoruz. Ve böylece çok önemli bir su deposu kaybediliyor. Yağmurun özelliği yağar yağmaz akıp gitmesidir oysa kar dağlarda bile kalarak uzun bir zaman sulama görevine devam etmektedir.

Bunun için alınan tedbirlerde daha çok baraj üretelim deniyor. ama ABD’de baraj yapılabilecek alanların sıkıntılı olması hatta neredeyse kalmaması ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca kar nehirleri besler. Buzulların erimesiyle altından sular akar ve yazları bile nehirleri beslemeye devam eder. Ama yağmur çok yağsa da kalıcı olma özelliği olmadığı için işte bu noktada kuraklaşmaya sebep olmaktadır mesela şöyle bir örnek daha iyi anlamınızı sağlar

Musluğu birden açarsanız hem suyu depolayamaz hemde akıp gitmesine seyirci kalırsınız. Ama suyu yavaş yavaş tüm yıl akıtırsak her zaman suyumuz olur. İşte kar ve buzullar bu görevi üstleniyor…

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSINHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER