Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Troid hastalığına işaret eden belirtiler ve risk faktörleri;

Devamını Oku…
04 Nisan 2018 - 8:05 'de eklendi ve 1348 kez görüntülendi.


Troid hastalığına işaret eden belirtiler ve risk faktörleri;
Tiroid bozukluğu özellikle kadınlarda daha fazla ortaya çıkan bir hastalıktır ve açıkça görülen bazı belirtiler verir. Kadınlarda ve 65 yaş üzerinde daha sıklıkla görülse de her yaş gurubunda rastlanabilir.

Özellikle ses kısıklğı, halsizlik ve öksürük semptomları yaşayan kişiler mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.
Ailede tiroid problemi varsa, sizde de olma ihtimali çok yüksek. Genetik bir problem olan tiroid, aşırı iyotlu ya da iyotsuz bir beslenme ile tetiklenerek ortaya çıkabiliyor.

Özellikle ailesinde tiroid sorunuyla karşılaşanlar bu konuda daha hassas olup kontrolu ihmal etmemeleri gerekir.
Nedeni belli olmayan depresyon ve üzüntü tiroid hastalığının habercisi olabilir. Troid bezinin gerektiği şekilde çalışmaması hormonları etkiler ve bu da ruh halinizin etkilenmesine neden olabilir.

Tiroid bezinin düzgün çalışmaması sonucu sindirim sorunları ve kabızlık şikayetleri ortaya çıkabilir. Bu da sürekli karın ağrısına neden olabilir.
Kiloda değişiklikler: Son dönemde hızlı kilo veriyor ya da kilo vermek isteyip veremiyorsanız bu tiroid bezi hastalığının habercisi olabilir. Tiroid hormonunun yavaş çalışması ve TSH hormonu değerlerinin yükselmesi ile zayıflamak imkansız hale gelebiliyor.

Eğer tiroid bezi vücudun ihtiyacı olan hormon seviyesinin üzerinde ise bu da ani kilo kaybı yaşamanıza sebep oluyor.

Uyku bozukluğu: Uyuyamıyor ya da sürekli uyanıyorsanız, kabus görüyorsanız nedeni tiroid sorunundan kaynaklanıyor olabilir.
Ses kısıklığı, ses kalınlığı veya yutma zorluğu gibi belirtiler yaşayanların tiroid bezi hastalığı riski taşımaktadır. Eklem ağrısı: Düzgün çalışmayan tiroid bezi özellikle bacaklarda ve kol eklemlerinde ağrıya neden olabilir. Önlem alınmadığında bu ağrıların şiddeti daha fazla artar ve hastanın hayatını daha çok etkiler.

Kuru cilt: Nemlendirici kremler ve bakım losyonlarına rağmen kuru cilt tiroidden kaynaklanıyor olabilir. Bacak, yüz, baş ve koltuk altı derisindeki dökülmeler bundan kaynaklanıyor olabilir.

Boyun ağrısı: Horlamak ya da boyun ağrısı tiroid bezinin düzgün çalışmamasından kaynaklanabilir.
Yüksek kolesterol: Dengeli beslenmenize rağmen yüksek kolesterolünüz varsa tiroidden kaynaklanıyor olabilir.
Saç dökülmesi: Yine tiroid bozukluklarından kaynaklanan bir diğer belirti saç dökülmesidir.

Çarpıntı: Kalbin daha hızlı çarpması, nefes alıp vermede güçlük tiroid bezinden kaynaklanabilir. Kalp hızınız tiroid hormonu tarafından düzenlenir. Tiroid hormonu yetersizliğinde kalp hızınız normalden 10-20 atım/dakika daha az olabilir. Troid hormonu normal değerlerin üzerinde olmasında ise kalbiniz daha hızlı atabilir veya çarpıntı ya da üfürüm olabilir.

Kas ağrısı: Özellikle vücudun belirli bölümlerindeki kas ağrıları tiroidden kaynaklanıyor olabilir.
İştahta düzensizlik: Sık sık yemek yemek istemeki sürekli acıkmak bu sorundan kaynaklanabilir.
Yüksek tansiyon: Beslenmenize dikkat ettiğiniz halde hala yüksek tansiyonunuz varsa tiroidden kaynaklanabilir.

Sigara içiyorsanız tiroid bezi hastalığıyla karşılaşma riskiniz artıyor. Sigaranın içindeki siyonür, tiroidin çalışmasına engel oluyor. Bu da TSH hormon seviyesinin yükselmesinden kaynaklı tiroid hastalığını beraberinde getiriyor. Tiroid bezi hastalığına, sigara içenlerde içmeyenlere göre iki kat daha fazla rastlanmaktadır.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER