Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Toplumumuzda doğuştan, sağlıklı aile bireylerinin arasında büyüyen engelli bir insanın yaşadığı zorlukları…

Devamını Oku…
27 Nisan 2018 - 3:25 'de eklendi ve 270 kez görüntülendi.


İçimdeki Kırgınlıklar; Toplumumuzda doğuştan, sağlıklı aile bireylerinin arasında büyüyen engelli bir insanın yaşadığı zorlukları, çocukluğunu, ilkokul lise üniversite ve iş hayatının nasıl geçtiğini,ne anlamak nede hayal edebilmek mümkün değil.

En önemli eğitim eksikliği işte burada ailelerden başlıyor.
Akıl ermeye başlayınca, ilk zorluk insanların bakışlarıyla başlıyor.

Hele engelli bir insan gören çocukların hayret ederek annelerine. “Anne, bu niye böyle?” diye sormalarının ardından ebeveynlerden gelen, hafızalara kazınıp, silinmeyen korkunç cevaplar;

“Annesinin lafını dinlememiş böyle olmuş”, “Yaramazlık yapmış, Allah çarpmış”,”Uslu durmamış ondan böyle olmuş”

Ya ilkokuldaki çocukların acımasızlığı, dalga geçmeleri, oyunlardan dışlamaları, benzetmeleri.

Lise ve ergenlik dönemi, o yaşta tam bir kabus. Okulda konuşulur edilir, katlanılıp idare edilmesi gereken bir varlık gibi, fakat okul çıkışı hafta sonu gezmelerine çağırmazlar.Açıkça dışlamazlar ama, içlerine almadıkları da ortadadır. Üniversite, aileden uzaksa her yönüyle dahada zordur.

Özellikle barınma gidip gelme her işini kendin görme, bunun yanında yarım ağız, isteksiz yardım tekliflerinin de ayırmayı öğrenirsin.

Sonra iş hayatı. Bütün hırsını ve öfkeni çalışmaya başarılı olmaya versen de, ne okul derecen ne de işteki kariyerin, seni aciz gördükleri için tuhaf gelme, hazmedilmeme sebebi.

Netice de hep mutsuz bir engelli olarak kalırsın. Lütfen biraz empati ile engelli insanlarımıza karşı daha duyarlı davranalım, onların da kaliteli bir yaşamı hak ettiklerini unutmayalım.

Onları farklı görmeyelim, durumlarından dolayı ne kadar hassas ve alıngan olabileceklerini unutmayalım.

Onlar bizim kardeşlerimiz, sevdiklerimiz, dostlarımız, arkadaşlarımız, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, komşularımız, akrabalarımız.

Onlara acıyarak bakmak gibi bir kabalık yapmayın, onları dışlamayın; unutmayın, her normal sağlıklı insan bir engelli adayıdır, bir gün siz de engelli olabilirsiniz.

Biraz da olsa empati yapın ve engelli kardeşlerimize karşı daha duyarlı davranmaya çalışın.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER