Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Telefon dolandırıcılarına ve yöntemlerine dikkat!

Devamını Oku…
04 Kasım 2017 - 21:38 'de eklendi ve 700 kez görüntülendi.


Lütfen bu yazıyı okuduktan sonra ailenizle ve arkadaşlarınızla paylaşın!

Cep telefonuyla yapılan dolandırıcılıklara dikkat, aman telefonla arayıp şu yetkiliyim şuranın amiriyim diyenlere kanmayın.

154’ü tuşlatarak birçok insanı soydular…

Sosyal medyada paylaşılan bu hikayeye göre olay şöyle gerçekleşiyor…

Cumartesi günü bir vatandaşımızı 0544 243 87 83 numaralı telefondan arıyorlar ve kişinin adını veriyorlar. Telefondaki buyurun benim diyor ve oyun başlıyor.

“Ben … asayişten arıyorum yaka numaram bu, bu numaradan dün aksam … no’lu telefonun sahibi astsubay …. isimli kişiye 7 kere küfürlü mesaj atılmış ve bu yüzden telefonunuz izlemeye alınmış, hakkınızda suç duyurusunda bulunuldu savcılığa gidin ve ifade verin.”Bunların üstüne aradıkları kişi, adımı bilen evimi adresimi de bilir gelsin beni bulsun, şimdi yapacak bir şeyim yok diyor.

Tabi oltaya gelmeyince karşıdaki kişi birden sinirleniyor ve kızmaya başlıyor, illaki dediğimizi yapacaksınız sizi savcılığa aktarıyorum, 154’ü tuşlayın diyor.
Tabi o kişi de hiç bir yeri tuşlamayacağını söylüyor ve bağırış çağırıştan sonra telefonu kapatıyor.

Daha sonra en yakın karakola gidip olayı anlatacakken bir esnaf arkadaşına durumu söylüyor ve o da bir arkadaşının tuşlamayı yaptığını telefonun yurt dışına açılıp yüksek miktarda fatura çıktığını anlatıyor. Sadece o gün o semtte 23 defa benzer olay yaşandığını öğreniyorlar.

Her gün yeni bir dolandırıcılık yöntemi çıkıyor, telefon şirketleri ve gsm şirketleri bu dolandırıcılıklara mücadele için yeni çözümler üretseler de yeterli olmayabiliyor. Vatandaşlarımızın da en az hırsızlar kadar uyanık olması gerekli.

Telefon ile sizi arayıp, borcunuz var, bu telefon suça bulaşmış, banka hesabınız ele geçirilmiş vb. şeyler ile sizi korkutmak isteyenlere dikkat edin.
Emin olmadığınız resmi bir numara değilse asla bilgilerinizi vermeyin.
Sizi arayan numarayı kapatın ve siz bankanın veya polisin resmi numarasını arayın. Ve en önemlisi çevrenizdekileri uyarın…

Not: Bilinmeyen, yabancı numaralardan çaldırıp kapatma suretiyle sizin geri aramanızı sağladıklarında yüklü bir fatura ödemenizi sağlayabiliyorlar. Bilmeden aradığınız numara, aşırı yüksek ücretli bir danışma hattı şeklinde gizleniyor. Yani dakikası şu kadar para şeklinde açılmış hatlar. Aradığınız anda kabul etmiş olabiliyorsunuz. Buna da dikkat etmelisiniz.

Bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER