Hayret Türkiye

Devamını Oku…

İmam-ı Şafii’den gönüllere ve nesillere hitap eden müthiş bir ders…

Devamını Oku…
19 Kasım 2017 - 3:57 'de eklendi ve 570 kez görüntülendi.


İmam-ı Şafii’den gönüllere ve nesillere hitap eden müthiş bir ders…
Tam adı Muhammed Bin İdris Eş-Şafii olan İmam Şafii ilim, hafıza, zeka, ezber, zühd, takva bakımından zamanının alimlerinin en üstünü idi.

İmam-ı Malik ve Bağdat imamı İmam-ı Muhammed’in de talebesidir. Mekke’de harem-i şerifte 13 yaşındayken tüm sorulara cevap veriyordu, 15 yaşında fetva vermeye başlamıştı. O zamanın büyük alimlerinden İmam-ı Ahmed Bin Hanbel bile kendisinden ders alıyordu.

Bazıları İmam-ı Ahmed’e böyle büyük bir alimken nasıl gidip de karşısında oturabiliyorsun diye sorduklarında ” Bizim ezbere bildiklerimizin O manasını biliyor, eğer onu tanımasaydım ilmin kapısında kalırdım” diye cevap vermiştir.

İmam-ı Şafii hayatını ilim öğrenmek, ilim öğretmek, eser yazmak suretiyle İslama hizmet için sarf etmiş ve bir çok talebe yetiştirmiştir.

Yunus Bin Abdul A’la da İmam-ı Şafii’nin talebelerindendir. Bir gün camii’de yaptıkları ders esnasında hocasına dersin bir meselesi hususunda itilafa düşerler, öyle ki Yunus dersi terk edip evine gider.

Gece vakti kapısı çalınır, kapıya gelen hocası İmam-ı Şafii’dir. Yunus hocasının ayağına kadar gelmesinden dolayı şaşkınlık içerisindedir. İmam-ı Şafii kapısına kadar giderek talebesine şunları söylemiştir. “Ey Yunus bizi birleştiren yüzlerce mesele varken bir mesele mi bizi ayıracak?

Yaptığın ve üzerinden geçtiğin köprüyü yıkma, bir gün o köprüden geri dönmen gerekebilir..Hatadan nefret et ancak hatayı işleyenden nefret etme. Günahlara tüm kalbinle öfkelen fakat günah işleyene acı, merhamet et..

Sözü eleştir ama sözün sahibine saygı göster. Amacımız hastalığı tedavi etmek, hastayı yok ekmek değil.” Büyük İmamdan Allah razı olsun bu günde toplum olarak bu nasihatlere çok ihtiyacımız var…

Eğer bu hikayeyi beğendiyseniz lütfen paylaşmayı ihmal etmeyin. Hepimizin okuması ve ders çıkartması gereken bir yazı.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER