Hayret Türkiye

SÜT TOZU SAĞLIĞA ZARALI MIDIR? KATKI MADDESİ İÇERİR Mİ?

Yazıyı Oku…

SÜT TOZU SAĞLIĞA ZARALI MIDIR? KATKI MADDESİ İÇERİR Mİ?
14 Mart 2018 - 15:51 'de eklendi ve 459 kez görüntülendi.


Süt tozu bilindiği gibi adı üzerinde sütün suyu alınmış kurutulmuş toz hâlidir. Yaklaşık 10 LT sütten 1 kg süt tozu elde edilmektedir.

Süt %88 su oranına sahiptir ve bu suyun buharlaştırılması ile % 5 ve daha az su oranına sahip süt tozu elde edilir ve sütün içindeki proteini ve diğer yararlı olan ögeleri yok etmeden, uygun bir ısı ve basınç ortamında buharlaştırılarak, 10 kat daha hafif süt tozu elde edilir.

Böylelikle süt tozunun nakliyesi daha kolay ve ucuz raf ömrü de daha uzun ve de mikrobiyolojik bozulma riski daha azdır.

Uzmanlar bu şekilde elde edilen saf süt tozunun zararları olmadığını ifade ediyorlar, ancak diğer taraftan vücuda daha çok yağ kazandırdığı ve kolesterolü artırdığı konusunda bir görüşte vardır.

Günümüzde özellikle gıda ve gıda mamülleri üretimi sektöründe aynı aromayı verdiği ve süte göre daha ucuz olduğu için süt tozu tercih edilmektedir.

Dondurma, çözünür kahve, bebek maması, çikolata, bisküvi gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

Ayrıca süt tozu, süt ve süt ürünleri üretiminde sütün kuru madde miktarını ayarlamak için kullandığı gibi pastacılık ve fırıncılık sektöründe hamur kabartıcı ve su tutucu olarak kullanılır ve saklama koşullarının kolaylığı ile bozulma riskinin azlığı sebebiyle de günümüzde gıda sektöründe önemli bir paya sahiptir.

Süt tozu sadece sıvılarla karıştırarak değil, yemeklere katılarak da kullanılabilir. Süt tozuna 1’e 9 oranında su katarak normal süt kıvamı elde edilir. Süt temininin zor ve saklama koşullarının yetersiz olduğu ortamlarda süt tozu tercih edilmektedir.

Afrika Ülkelerine yapılan gıda yardımlarında gıda güvenliği ve ekonomik olması, taşıma ve saklamadaki kolaylıkları nedeniyle süt tozu tercih edilmektedir.

Süt tozunun aslında hiçbir zararı yoktur. Çünkü yapay ve sentetik bir bileşen içermez. İçeriği tamamen doğaldır.

Çocuklarda süt tozu kullanmak mantıklı olabilir. Çünkü süt tozu içeriğinde yüksek oranda protein ve kalsiyum içerir. Ayrıca süt ile birlikte gelen tüm besinleri de sağlamış olur.

Sonuç olarak süt tozu bir süt ürünüdür ve hiçbir katkı maddesi içermez. Her ihtiyaç olduğunda süte dönüştürülebilir.

Ayrıca süt tozu bir katkı maddesi değildir. Süte birebir eş doğal bir üründür. Kaliteli bir sütten elde edilen süt tozu mikrobiyolojik açıdan daha güvenilirdir. Süt tozu kurutulmuş bir süt ürünüdür ve sağlığa zararlı değildir.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER