Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Ben bu susmayı öğrendim. Ama öyle bir susuştu ki bu, ebediyyen susacaktım.

Devamını Oku…
21 Kasım 2017 - 3:46 'de eklendi ve 623 kez görüntülendi.


Ben bu susmayı öğrendim. Ama öyle bir susuştu ki bu, ebediyyen susacaktım. Susmak benim ufak dünyamda babamla kurduğum tek iletişimdi. Babam geceleri eve yorulmuş dönerdi. Evde devamlı sıkılır, akşam onun dönüşünü beklerdim heyecanla. Babam eve girer girmez ona sarılır ve beraber oyun oynamak isterdim. Babam da beni kucaklardı, sonra da “hadi yavrum odana koş” derdi. Akşam yemek olunca annem çağırırdı ve yemek sofrasında bir araya gelirdik. Babam ve annem konuşurken ben de muhabbete atlardım lakin sesimi duyuramayınca bağırmak zorunda kalırdım.

Babam da çok sinirlenir, “zaten tüm gün millete laf anlatmaktan kafam patladı bunaldım bir de sen kafamı ütüleme!” diye kızardı.
Annem de öyle, “tüm gün seninle evin işiyle uğraştım, iki çift laf da mı konuşamayacağım babanla?” diye kızar, beni odama yollardı.

Üzülerek çaresizce odama yani zindanıma giderdim. Babam arkamdan “biz küçükken kendimize ait odamız bile yoktu, her şeyi var hala ne istiyor bu çocuk” diye söylenirdi.
İçimden sessizce, “ah keşke benim de kendime ait odam olmasaydı da hep bir arada otursaydık” derdim… Ama bunu dışımdan ailemin duyacağı şekilde söylemeye çekinirdim. Yemek bittikten sonra babam kumandayı alır koltuğa uzanır ve televizyon izlemeye başlardı. Beni çağırır biraz sever okşardı. Biraz hareketlenip koşsam oynasam hemen geri odama yollardı.

Sonra anladım ki sustuğumda babamla daha iyi anlaşıyoruz. Böylece susarak oynayabileceğim oyunlar geliştirdim. İlk önce resim yapmaya başladım. Babam çizimlerimi çok beğeniyordu ve “işte böyle uslu ol uslu oyna” diyordu.Babam artık beni kızgın şekilde odama yollamıyordu. Annem komşulara ne kadar da akıllandığımdan bahsedip beni övüyordu ama resimlerimi ortalığa saçtığım için beni “odanı topla!” diye kızarak odama yollamıştı. Ben resimlerle uğraşmaktan odamı toplamıyordum.
Annem bir gün “sana resim yapmayı yasaklarım bak” dedi. Susmam onlar için uslu olmam demekti, ya resim yapmamı da elimden alırlarsa ben ne yapacaktım ki? Böyle düşüne düşüne bir aile tablosu çizdim. Babam eve geldikten sonra yemek yendi, odalara geçtik ve ben babama çizimimi gösterdim. Babam incelemeye başladı ve “hmm, bu adam benim sanırım” dedi.
Ben, “yok o adam değil bu çocuk sensin” dedim. Babam ısrarla, “hayır bak bu adam benim, bu küçük çocuk sensin bu kız da sanırım sınıftan bir arkadaşın” dedi. Ben tekrar, “hayır o büyük adam benim, o küçük çocuk sensin ve yanındaki minik kız da annem” dedim. Babam şaşırdı ve “peki neden biz küçüğüz?” diye sordu. Başladım hemen anlatmaya, biraz çekiniyordum ama anlatacaktım…

“Bu adam benim. Büyüyüp iş sahibi olacağım. Siz de yaşlandığınız için beliniz bükülecek ve küçülmüş olacaksınız. Komşumuz Zeynep teyze ve Ali amca gibi küçücük kalacaksınız. Ben işten döndüğümde yorulmuş olacağım. Sizler benimle konuşmak istediğinizde iş yerinde yorulmuş ve kafam şişmiş olduğu için sizinle ilgilenmeyeceğim ve sinirlenip sizi odanıza yollayacağım. Ve ardınızdan bağıracağım, “bütün ihtiyaçlarını karşılıyorum hala ne istiyorlar” diye.

Annemle babam şaşkınllıktan ne diyeceklerini şaşırdılar. Duydukları onları şoke etmişti. Bana öyle içten sarıldılar ve okşadılar ki sabaha kadar konuşsam derdimi anlatsam beni dinleyecek gibiydiler…

Bu hikayeden çıkaracağımız ders: Çocuklar olan biten her şeyi anlıyorlar. Bugün onlara ilgili davranmazsanız, yarın onlar size ve kendi çocuklarına da ilgisiz olurlar. Aile sevgisi almayan birçok çocuk büyüdüğü zaman sorunlu kişiliklere dönüşüyor. O yüzden henüz vakit varken ve çocuklarınız sevgiye muhtaçken onları sevgisiz ve ilgisiz bırakmayın… Ki nesiller sevgiyle büyüsün, sevgiyle büyütsün.

Beğendiyseniz lütfen arkadaşlarınızla paylaşın, teşekkürler.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER