Hayret Türkiye

Devamını Oku…

KİMSENİN NAMAZINI KILMADIĞI CENAZE

Devamını Oku…
20 Kasım 2017 - 6:43 'de eklendi ve 4943 kez görüntülendi.


Hükümdar Sultan Murat Han bir gün çok telaşlı ve düşüncelidir. Bunun durumunu anlayan Vezir-i Azam Savuş Paşa Sultan Murat Hanʹa sorar: ‐ Hayrola Sultanım canınızı sıkan bir şey mi var? Bu soruya verilen cevap ve konuşma şöyle devam eder..

‐ Akşam oldukça garip bir rüya gördüm. Fakat anladığım odur ki sanki rüya bize bir şey söylemek ister.. ‐ Hayırdır, inşaallah..
‐ İnşallah hayırdır ama hayır mı şer mi öğrenmemiz lazım der Sultan
‐ Nasıl yani? diye cevap verir veziri ‐ Hazırlan tebdili kıyafet yapıp dışarı çıkıyoruz.
İkisi de molla kıyafeti giyerek dışarıya çıkarlar. Hızlı adımlarla yüreyerek Beyazıt’a varırlar.Oradan da Unkapanına

inerler.Birden bire yerde yatan bir cesetle karşılaşırlar. Sultan birden Allahu ekber der. Cesetin etrefına toplanmış insanlara sorarlar: ‐ Kim bu ? Ahali.
‐ Aman hocam hiç sormayın. Bu adam .çok fena bir adamdır ayyaşın tekidir.
‐ Nereden biliyorsunuz? ‐ Kırk yıldır komşumuzdur.

İçlerinden birinin cevapı da şöyledir:
‐ Bu adam aslında iyi bir sanatkardı çarşıda çalışır en güzel nalları o yapardı amma kazandığı parayı çok kötü yerlere harcardı ne siz sorun ne biz söyleyelim nasıl desek hocam içkiye fuhuşa harcardı yani diye ekledi..
Cesedin etrafnda ki insanlar arkalarına bile bakmadan hepsi oradan uzaklaşır kendi işlerine güçlerine dönerler.. Adam yerde öylesine kala kalır bir Allahın kulu kaldırmaz.. Padişah ve vezir cesedin başında kalakalır. Vezir de sessizce hadi gidelim sultanım der..Ancak, Padişah buna razı olmaz. Vezire der ki: ‐ Millet bu, çekip gider. Kimseye bir şey diyemem. Lakin biz gidemeyiz.

Ne olursa olsun bu bizim bir vatandaşımızʹdır.böyle bırakmak olmaz..
Defnini yapmamız gerekir. ‐ Sultanım, saraydan bir kaç hoca gönderelim. Böylece vebalden de kurtulmuş oluruz? ‐ Olmaz, rüyadaki hikmeti daha çözemedik. ‐ Peki ne yapmamı buyuruyorsunuz?

‐ Mollalığa devam. Cesedi defnetmeliyiz. ‐ Sultanın nasıl kaldırırız? Bunun yıkanması var, kefenlenmesi var, tezkiyesi var. ‐ Merak etme ben hepsini beceririm. ‐ Gaslini ve defnini nerede yapacağız? ‐ Fatih camiiʹnde. Fatih camiiʹne gelirler.

Padişah cenazeyi bizzat (molla kılığında) yıkar, kefenler. Musalla taşına yatırırlar. Namaz vaktine daha zaman vardır. Vezir Sultanʹa fısıldar: ‐ Sultanım düşünmediğimiz bir şey var galiba. ‐ Nedir düşünmediğimiz olan?
‐ Bu cenazenin kimi kimsesi hanımı, yetimleri yok mudur ?

‐ Doğru, elbette var olabilir. Şimdi sen cenazenin başında bekle. Ben mahalleyi şöyle bir dolaşayım da geleyim. Padişah garip muamma olayın başladığı yere koşar gider. Sorar soruşturur. Nalıncının evini bulur. Kapıyı çaldığında kapıyı yaşlı bir kadın açar. Padişah hadiseyi bu kadına anlatır. Anlatılanları metanetle dinleyen bu hanım, ölümü bekler bir tavır ile söze başlar:

‐ Evladım, hakkını helal et. Belli ki çok yorulmuşsun, der.
Kadın olduğu yere yığılır gibi oturur. ‐ Biliyor musun Evladım; bizim efendi bir alimdi. Akşama kadar nalın yapardı. Birinin elinde şarap şişesi gördüğünde parasını verir alır, eve getirip onu helaya dökerdi.

‐ Niye dökerdi? ‐ Ümmet‐i Muhammed içmesin diye evladım. ‐ Hayret! ‐ Dahası var evladım. Malum kadınların ücretini öder, eve getirirdi. Ben sizin zamanınızı satın aldım. Şimdi burada oturmanız gerekir. Oturup dinlenin, derdi. Kendisi de çekip giderdi. Ben o kadınlara menkıbeler anlatır, kitaplar okurdum.

‐ Bak sen! Millet bunu ne sanıyor, bu ne yapıyor? ‐ O hep uzaklardaki mescitlere giderdi. Öyle bir imamın arkasında namaz kılmalıyım ki, imam tekbir alınca Kabeʹyi görmeli derdi. Kimseye yüküm olmasın diye mezarını bahçeye kendisi kazdı. Kendisine:

‐ İş mezar ile bitiyor mu, dedim. Seni kim yıkar, kim kaldırır? ‐ Peki o ne derdi? ‐ Önce uzun uzun güldü, sonra: ‐ Hatun, Allah büyüktür.
Devrin padişahının işi ne? O yıkar ve kaldırır, derdi. Sultan sessizce ey mübarek kocanın, mübarek karısı bilesin kocanın tüm bu işlerini sultan yaptı gönlün rahat olsun der..Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER