Hayret Türkiye

Standford Üniversitesi’nin Çok İlginç Kuruluş Hikayesi!

Soluk, yıpranmış giysiler içindeki yaşlı çift,Harvard üniversitesi rektörün bürosundan içeri girer girmez,

Standford Üniversitesi’nin Çok İlginç Kuruluş Hikayesi!
22 Nisan 2018 - 20:21 'de eklendi ve 238 kez görüntülendi.


STANFORD ÜNİVERSİTESİ; Soluk, yıpranmış giysiler içindeki yaşlı çift,Harvard üniversitesi rektörün bürosundan içeri girer girmez, sekreter masasından fırlayarak önlerini kesti. Öyle ya, bunlar gibi taşralıların üniversitede ne işleri olabilirdi?

Adam yavaşça rektörü görmek istediklerini söyledi. İşte bu imkansızdı. Rektörün o gün onlara ayıracak saniyesi yoktu. Yaşlı kadın çekingen bir tavırla, “Bekleriz” diye mırıldandı. Nasıl olsa bir süre sonra sıkılıp gideceklerdi.

Sekreter sesini çıkarmadan masasına döndü. Saatler geçti, yaşlı çift pes etmedi. Sonunda sekreter dayanamayarak yerinden kalktı.

“Sadece birkaç dakika görüşseniz. Yoksa gidecekleri yok” diyerek rektörün yanına girip durumu izah etti. Anlaşılan çare yoktu. Rektör isteksiz bir biçimde kabul etti, sekreter kapıyı açtı ve onları içeri davet etti.

Yaşlı kadın hemen söze başladı. Harward’da okuyan oğullarını bir yıl önce bir kazada kaybetmişlerdi. Oğulları burada öyle mutlu olmuştu ki, onun anısına okul sınırları içinde bir yere, bir anıt dikmek istiyorlardı.

Rektör, bu dokunaklı öyküden duygulanmak yerine sert bir sesle, “Biz Harvard’da okuyan ve sonra ölen herkes için bir anıt dikecek olsak, burası mezarlığa dönerdi” “Hayır, hayır” diyerek haykırdı yaşlı kadın. “Anıt değil,Belki Harvard’a bir bina yaptırabiliriz”.Rektör, “Bina mı?” diyerek tekrarladı, “Siz bir binanın kaça mal olduğunu biliyor musunuz ? Sadece son yaptığımız bölüm yedi buçuk milyon dolardan fazlasına çıktı”

Yaşlı kadın sessizce kocasına döndü. “Üniversite inşaatına başlamak için gereken para bu muymuş? Peki, biz niçin kendi üniversitemizi kurmuyoruz, o halde ?” Yaşlı adam başıyla onayladı. Bay ve Bayan Leland Stanford dışarı çıktılar.

Doğu California’ya, Palo Alto’ya geldiler. Ve Harvard’ın artık umursamadığı oğulları için onun adını ebediyen yaşatacak üniversiteyi kurdular. Amerika’nın en önemli üniversitelerinden birini STANFORD’u kurdular…

İçerisinde Harvard’ın geçtiği bu hikaye tamamen uydurmadır. Zira Leland Staford son derece nüfuzlu ve zengin bir iş adamı olup aynı zamanda iki yıl California valiliği yapmıi, öldüğünde hâlen senatör olan o dönemdeki önemli zatlardan birisidir.

leland

Sadece Harvard’ı ziyaret etmeleri doğrudur. Onun amacı ise rektörden nasıl üniversite kurulur diye bilgi almakmış. Oğulları Leland stanford jr. 15 yaşında İtalya’ya yaptığı bir gezi sırasında trafik kazasında ölmüş.

Yani Harvard’da hiç okumamıştır ve okulu onun adına yaptırdıkları doğru.Ogünün parasıyla 20 milyon dolar(bugünün 400 milyon dolarına denk geldiği söyleniyor) harcamışlar okul için.

Ve Stanford üniversitesinin temelleri böylece atılmış olmuş. Stanford çifti ölen oğullarının anısına “Leland Stanford junior university”i kurarlar. Fakat o kadar uzun isim kullanılmadığı için okulun kendisi dahil herkes Stanford demektedir, nihayetinde çocuğun anısı kalmamıştır.

Jane Elizabeth Lathrop Stanford (25 Ağustos 1828 – 28 Şubat 1905), 1891 yılında, Stanford Üniversitesi’ni kocası Leland Stanford ile birlikte sadece çocuklarının anısına kurmuşlardır (Leland Stanford Jr. 1884’te 15 yaşında öldü). 1893’te kocasının ölümünden sonra, 1905’te ölümüne kadar üniversiteyi neredeyse tek başına finanse etmiştir.

Okul ücretini veremeyenlere kredi veren, şart olarak da verilen krediyi üniversite bittikten sonra 10 ya da 20 yıl gibi bir sürede ödemelerini isteyen, yani insanı üniversitenin bulunduğu kıt’aya bağlayan, daha doğrusu mezununu kaçırmak istemeyen üniversite, hemen her meslekteki orta kariyer insanlar için muhteşem burs olanakları sunmaktadır.

Ayrıca binalarındaki kırmızı kiremitli çatılarıyla da ünlüdür. Bu üniversite Amerika’nın en büyük, dünyanın ikinci büyük kampüsüne sahip, prestij olarak dünyadaki sayılı üniversitelerden biridir.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER