Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Hikayemiz soyadı kanunu ilk çıktığında bir köyde geçer.

Devamını Oku…
03 Ocak 2018 - 4:58 'de eklendi ve 5742 kez görüntülendi.


Hikayemiz soyadı kanunu ilk çıktığında bir köyde geçer. Haftada bir köye uğrayan kamyonla kasabaya giden köy sakinleri nüfus dairesine uğrayarak soyadı beyan ederler. Kimi Türkoğlu, kimi kahraman soy adını alır.

Hamit dayıya nüfus memuru almak istediği soy adını sorar oda cevap veremez. Ona Hamit dayı seninki de kurdoğlu olsun derler. Köye dönüşte herkes birbirine soy adını sorar. Hamit dayıya sorduklarında: Vallaha bir hayvanın oğlu idim ama şimdi unuttum der.”

Soyadı yasasının çıkarılmasının nedeni Osmanlı’da idare alanında karşılaşılan zorluklar olarak bilinmektedir. Soyadı sahibi olmayan insanlar babalarının isimleri ile beraber anılmaktaydı.

Ahmet oğlu Recep gibi kullanımlar olmasına rağmen yine de karışıklıklar görülürdü. Osmanlı devletinde soyadı kullanılmadığı için resmi işlemlerde büyük sıkıntılar yaşanmaktaydı. Aynı ismi taşıyan insanların nüfus işlerinde tapu alım-satım ve miras konularında büyük problemler ortaya çıkmaktaydı.

Özellikle miras ile ilgili konularda hiç alakalı olmayan insanlar ad benzerliğinden dolayı mirasta hakları olduğunu öne sürüyordu. Bu nedenle soyadı kanunun çıkarılması batı ile yakınlaşmanın yanında zaten toplumsal bir ihtiyaç haline gelmişti.

Yasa TBMM’de tartışılıp 21 Haziran 1934 tarihinde onaylanarak ülkede karışıklıkların önüne geçildi. Soyadı kanunu çıkarılarak herkesin soyadı alması kararlaştırıldı. Böylece her aile bir soyadı alacak soyadları Türkçe olacak herhangi bir üstünlük ifade eden veya gülünç yada ahlaka aykırı kelimeler soyadı olarak kullanılmayacaktı.

Onaylanan bu yasa sayesinde ülkemiz de meydana gelen karmaşaların önüne geçip bireylerin birbirlerini tanımasını kolaylaştırmıştır ve Ülkemizdeki düzenin oturmasında etkili olmuştur.
Zaman içinde bu yaşanan olaylardan pek çok fıkralar da türetilmiştir.

Öğretmen yeni girdiği sınıfta tanışma faslındadır. “Benim adım Aslan Aslanoğlu ama, siz bana Aslanoğlu Aslan’da diyebilirsiniz” der. Bir dahaki derste hoca öğrenciye sorar: “Oğlum benim adım neydi?” Öğrenci: “Valla hocam, bi hayvanoğlu hayvandı ama, hangi hayvandı hatırlamıyorum.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER