Hayret Türkiye

Bu Sorun Sizde Varsa Aman Dikkat!

Pankreas Kanseri Belirtilerine Dikkat!

Bu Sorun Sizde Varsa Aman Dikkat!
26 Kasım 2017 - 9:00 'de eklendi ve 5296 kez görüntülendi.


Pankreas Kanseri Erken Teşhis Edilebilir mi, Belirtileri Nelerdir?

Ölüm oranının çok yüksek olduğu kanser türlerinden olan pankreas kanserinin belirtilerini ve erken teşhisin önemini haberimizde okuyabilirsiniz…

Peki Pankreas Kanseri Ölümcül müdür, tedavisi nasıldır?

Pankreas kanseri, ölüm oranının en yüksek olduğu kanser türlerinden, pankreas kanserinden ölen insan sayısı son zamanlarda giderek artmaktadır. Pankreas Kanserinin belirtileri ise şöyle,

Kilo kaybı, Karın ağrısı, Sarılık, İştah kaybı, Bulantı-kusma, Halsizlik, Yorgunluk, İshal, Sindirim zorluğu,
Sırt ağrısı ve depresyon belirtileri bulunmaktadır.

Erken Tanısı Mümkün Müdür?

Pankreas kanseri, çok sinsi ilerleyen bir kanser türüdür ve erken teşhisi oldukça zordur.
Bu yüzden kansere neden olan dengesiz beslenme, alkol, sigara, hareketsizlik gibi şeylerden uzak durulmalıdır.

Peki Pankreas Kanseri Nedir? Pankreas Kanseri Belirtileri Detayları Bilgileri

En ölümcül kanser türlerinden biri olan pankreas kanserindeki ölüm oranları son 70 yılda 3 kat oranında arttı. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Nafiz Karagözoğlu, pankreas kanseri hakkında şöyle uyarılarda bulundu.

Karagözoğlu, “Mide bağırsakların arkasında alt sırt ve bel omurlarının önünde bulunan yumuşak, sarımtrak, çekiç şekilli bir organdır.
Görevi; alınan gıdaların sindirilmesi ve kan şekerinin dengede tutmaktır.” dedi.
Sinsi bir şekilde ilerleyen ve 40 yaşın altında da görülebilen pankreas kanserinin belirtileri,

“Kilo kaybı, karın ağrısı, sarılık, iştah kaybı, bulantı-kusma, halsizlik, yorgunluk, ishal, sindirim zorluğu, camcı macunu renginde dışkılama, solgunluk, aniden ortaya çıkan ve aile öyküsü bulunmayan şeker hastalığı.”

Erkeklerde 2 Kat Daha Fazla Oluyor!

Çoğu zaman 60 yaş üstü olsada 40 yaşını geçmeyenlerde görüldüğü belirtilen bu kanserle ilgili Karagözoğlu, “Erkeklerde pankreas kanseri görülme oranı kadınların 2 katıdır. Kalıtımsal bazı hastalıklarda Pankreas kanseri daha sık görülür.” dedi ve şöyle devam etti.

”İleri yaşlarda ortaya çıkan şeker hastalığı ile pankreas kanserinin şikâyetleri karışabilir.
Her iki hastalıkta da kişi zayıflayabilir. Yaşlılık şekeri ‘canım bir şey olmaz’ cümlesi erken tanıyı engelleyebilir. Bu nedenle özellikle 60 yaş sonrasında kan şekeri yüksek bulunan kişiler mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir.” dedi.

Keyfiniz Felaketiniz Olmasın!

“Alışkanlıklarımız bedenimizin aşınmasına neden olur. Sigara kullanımı, alkol, kahve alışkanlıkları pankreas organının aşınmasını arttırır. Sadece ve yoğun şekilde protein ağırlıklı beslenme, yağlı yemek yeme alışkanlığı kanser riskini anlamlı şekilde arttırır.

Bu nedenle ‘keyfimiz felaketimiz olmasın’ diyorsak alışkanlıklarımızı yeniden düzenlemeliyiz. Çeşitli sebeplerle meydana gelen pankreas iltihapları da riski arttıran durumlardır.”

Sırt Ağrısına Dikkat!

Çok sinsi bir şekilde ilerleyen pankreas kanseriyle ilgili çeşitli belirtilen olduğunu belirten Karagözoğlu şu bilgileri verdi, “Kilo kaybı, karın ağrısı, sarılık, iştah kaybı, bulantı-kusma, halsizlik, yorgunluk, ishal, sindirim zorluğu, camcı macunu renginde dışkılama, solgunluk, aniden ortaya çıkan ve aile öyküsü bulunmayan şeker hastalığı önemsenmesi gereken şikâyetlerdir.

Sıradan ve her hastalıkta görülebilen şikâyetler olduğundan kişiler doktor başvurusu yapmazlar. Bu da tanıyı geciktirir. Sırt ağrısı ve depresyon gibi psikolojik bozukluklar bile ilk şikâyet olarak ortaya çıkabilir.

Genellikle sarılık en sık ve en erken ortaya çıkan belirtidir. Başlangıçta gözlerde ortaya çıkar, daha sonra deride sararma olur.

Hastanın idrar renginin koyulaşarak çay renginde idrar meydana gelir. Ve sonunda ‘camcı macunu dışkı’ ile sonuçlanır. Karın ağrısı başta hafif, sonra sırta vuran karın ağrısı şeklini alır. Künt tabiatlıdır. Şişkinlik ve hazımsızlık belirtileri ile sıklıkla birliktedir.”

Erken Tanı Mümkün!

“Bize gelen hastalarımızın tüm şikâyetlerinde bu ihtimali düşünerek planlama yaparız.
Pankreas kanserini erken tanımak önce hastanın sonra doktorun şüphelenmesiyle mümkün olabilir. Hastalık sinsi başlar, sinsi ilerler.

Tanı koymada bizlere Serum bilirubinleri, alkalen fosfataz, karaciğer transaminazları ile CEA, CA 19-9 ve CA 125 gibi tümör belirteçleri yardımcı olabilir.”

Basit bir idrar tahlilinde bilirubin pozitifliği bile bize ipucu verebilir. Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi, Batın MR hastaya göre tercih ettiğimiz görüntüleme yöntemleridir. Hastaya göre doktoru hangi tetkikleri yapacağına karar vermelidir.”

Tedavi Nasıl Uygulanır?

Pankreas kanseri tedavisi hastanın bulunduğu evreye göre yapılır. En çok kullanılan yöntemler ameliyat, ışın tedavisi ve ilaçlı kemoterapidir.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER