Hayret Türkiye

Devamını Oku…

2011 yılında “SOLİTİN” hakkında Ankara Üniversitesi Hacettepe Tıp Fakültesi Biyokimya Bölümü Yrd.Doç.Dr.Gülden Semavi adıyla…

Devamını Oku…
28 Kasım 2017 - 8:44 'de eklendi ve 557 kez görüntülendi.


2011 yılında “SOLİTİN” hakkında Ankara Üniversitesi Hacettepe Tıp Fakültesi Biyokimya Bölümü Yrd. Doç. Dr. Gülden Semavi adıyla sosyal medyada dolaşan metin tamamen yanıltıcı bilgilerle dolu bir şehir efsanesidir.

Bugünlerde de Ankara Hıfsızsıhha Gıda Denetim Bölüm Başkan Yrd. Gönül Özdeğer ve iki asistanı olarak tekrar insanları tedirgin etmeye devam etmektedir.

Yapılan asılsız iddia ise “süt ve süt ürünleri üreten şirketlerin maliyetlerini düşürmek için “Solitin” adlı insan sağlığına son derece zararlı ve gıdalarda kesinlikle kullanılmaması gereken bir kimyasal maddeyi ürünlerine ekledikleri, böylelikle hem ürünün raf ömrünün uzadığı ve hem de ürünlerin kıvam aldığı”.

2011 deki metinde yayımlayan kurum olarak görünen “Ankara Üniversitesi Hacettepe Tıp Fakültesi Biyokimya Bölümü.” adında ülkemizde üniversite-fakülte eşleşmesi yoktur. Diğer taraftan ayrı ayrı araştırmalarda Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nin akademik kadrosunda “Yrd. Dç. Dr Gülden Semavi” adlı bir kişiye rastlanmamıştır.

Aynı şekilde sözde araştırmayı gerçekleştiren olarak ismi geçen kişi Hıfzısıhha Merkezinde görevli olmadığı gibi merkezde “Gıda Denetim Bölümü” bulunmamaktadır.

Sağlık Bakanlığına bağlı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkez Başkanlığı Gıda Güvenliği ve Beslenme Araştırma Müdürlüğü’nde böyle bir bölüm başkanlığı da bulunmamaktadır. Son ve en çarpıcı kısım ise, metinde geçtiği şekliyle “solitin isimli doğada bol bulunan bir trikalsit bileşiği” diye tanımlanan bir maddenin kimya literatüründe bulunmamasıdır.

Dişçilikte parlak porselen yüzeyle elde etmeye yarayan Solitine adlı bir sıvı kimyasal var. Ancak böyle bir maddenin herhangi bir gıda içinde ve herhangi bir amaçla kullanılması mümkün değil.

Hacettepe Üniversitesi’nde böyle bir uzman çalışmadığı, üniversitenin resmi yazısıyla da ortaya çıkınca, bu günlerde tekrar dağıtıma çıkan aynı mesajdan söz konusu bölüm kaldırıldı.

Aynı ileti Ankara Hıfsızsıhha Gıda Denetim Bölüm Başkan Yrd.Gönül Özdeğer ve iki asistanı olarak dolaşmaktadır, ancak Gönül Özdeğer isimli kişiye dair,ne adı geçen kurumlarda, ne internette ne de başka bir mecrada bir bilgi bulunmuyor. Yani aktarıan olay gibi kişiler de hayali! . Baştan sona bir palavra olan internet aldatmacası.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER