Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Sil butonu deyince aklımıza ilk gelen kötü anılardan yahut aşk acısından kurtulmak anlaşılabilir.

Devamını Oku…
25 Ocak 2018 - 13:22 'de eklendi ve 432 kez görüntülendi.


Sil butonu deyince aklımıza ilk gelen kötü anılardan yahut aşk acısından kurtulmak anlaşılabilir. Oysa sil butonu böyle bir işlev görmemektedir. Beynin sırları bu kadar basit değil.

Beyin öyle gizemli bir çalışma mekanizması ki beynin daha fazla bilgi edinmek bu bilgileri depolamak kendine daha geniş bilgi alanı açmak için çalıştırmaya uğraştığı yöntemdir

Nörobilimcilerin bulduğu çok güzel bir cümle vardır.. Birlikte ateşlenen nöronlar bağlantılar oluştururlar.

Yani demek istedikleri hücreler nöronlar arası beraber iletişim gerekmektedir.. Beyniniz de nöron ağlarını beraber çalıştırdığınız da daha güçlü hale geleceklerdir.

Beyin uzmanlarının bu konuda demek istediği aslında, ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok başarılı olursunuz.

Mesela yeni bir dil mi öğreniyorsunuz dili öğrenirken pratik yapmak devamlı bu dil üzere konuşmaya çalışmak hem hızlı öğrenmenizi sağlar hem de nöronlar birlikte çalıştığı için bu beyniniz de kalıcılık meydana getirir.

Ve bu yolla başka hatırlamak istemediğiniz konuları geriye atmanızı sağlayacaktır. Bu anlatıklarımızı çoğunuz biliyor olabilir fakat bilim adamlarının yeni bulduğu başka bir formatta ki çalışma beynin daha hızlı çalışmasına ve öğrenmesine katkı sağlamaktadır bu da nöron budama tekniğidir.

Bu teknik nasıl çalışıyor derseniz buyrun birlikte inceleyelim. Budama için gerekli olan yeni bilgiler öğrenirken daha evvelki işe yaramayan bilgileri beyinden temizlemek gerekmektedir.. Bu nasıl olacak diyorsanız bunun en güzel cevabı uykudur. Evet Uyku!

Uyku beyni en güzel temizleyen ve uyurken tüm bu bilgileri adeta resetleyen bir görev üstlenir.. İşte bu yüzden yeni oluşumlara yahut yeni çalışma sahalarına girdiğinizde eski ve gereksiz bilgileri temizlemek için alacağınız kısa uykular çok faydalanmanıza ve kısa zamanda istediğiniz yeni bilgileri öğrenmenize büyük yarar sağlayacaktır..

Gün içinde yaptığınız 10 dakika veya 20 dakikalık bir uyku ile beyniniz dinlenir ve işe yaramaz çöpleri siler. Adeta bir bahçıvanın otları temizlemesi gibidir.

Uykusuz bir beyin ile düşünmeye çalışmak yabani otların arasında yolumuzu bulmaya çalışmak kadar zordur. Bu çalışma hem yavaştır hemde oldukça yorucudur.

İyi dinlenmiş bir beyin ile düşünmek ise geniş bir bahçede dolaşmak gibidir. Yabani bir orman ve bakımlı bir bahçeyi göz önünüze getirin. Beyninizde bulunan bu muhteşem mekanizmaya silme mekanizması denmektedir.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSINHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER