Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Sigarayı bıraktıktan sonra ne olur?

Devamını Oku…
28 Kasım 2017 - 4:35 'de eklendi ve 7914 kez görüntülendi.


Sigaranın zararlarını sürekli haberlere konu oluyor. İnsan vücuduna zararları içinde bulunan zehirler hemen hemen her gün anlatılıyor. Peki  sigara bırakma yararlarını neden konuşmayalım. Avustralya’da  açılan bir internet sitesinde sigarayı bırakırken  vücudunuzda neler oluyor onu konu edinerek yazmış

İşte günler , aylar hatta yıllar içinde vücutta ki etkileri!

Bir Gün İçinde – hemen hemen tüm nikotin kanınızdan atılıyor. – Kandaki karbon monoksit seviyesi düşerken  oksijen kaslara ve kalbe daha rahat seviyeye ulaşıyor. – Parmak uçlarınızdaki ısı artıyor ve elleriniz daha az titreme oluşuyor.

Bir Hafta İçinde – Tat ve koku alma duyunuz gelişirken Akciğerlerinizin normal temizleme sistemi tamire başlıyor, vücuttaki katran mukus ile dışarı atılıyor. – Kan değerle’ri ve C vitamini gibi koruyucu antioksidan’lar yükselmeye başlıyor.

İki Ay İçinde – Hırıltı ve öksürüğünüz azaldığını göreceksiniz. – Bağışıklık sisteminiz güçleniyor ve böylece bakterilerle daha iyi savaşabiliyorsunuz. – Kanınız daha az kalın ve yapışkan, ayrıca el ve ayaklarınıza kan akışı daha güçlü oluyor.

6 Ay İçinde –  vücudunuzdaki Akciğerleriniz daha iyi çalışıyor, daha az balgam üretiyor. – Kendinizi daha az stres altında hissediyorsunuz.

1 Yıl Sonra – Daha rahat nefes alıyorsunuz ve akciğerleriniz daha sağlıklı oluyor.

2 İle 5 Yıl İçinde– Kalp krizi ve inme riskiniz de büyük bir düşüş oluyor ve bu risk zamanla da azalacak. – Kadınlarda beş yıl içinde rahim kanseri riski hiç sigara içmeyen bir kadınla aynı düzeye iniyor olacak.

10 Yıldan Sonra – Akciğer kanseri riskiniz sigara içen birisine göre azalıyor

15 Yıldan Sonra – Kalp krizi ve inme riskiniz hiç sigara içmemiş biriyle neredeyse aynı seviyede.

Sigara hem içenlere hem de içenlerin sevdiklerine çok zararlı bir madde, ne zaman bırakırsanız o kadar iyidir.

Sigara içen sevdiklerinizle mutlaka paylaşın, belki bırakmalarına yardımcı olur…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER