Hayret Türkiye

Şeytanın Yalanına Karşı Gerçekler…

Şeytan, insanların korkularından yararlanıp onları bazı şeylerden mahrum bırakmak için sürekli telkinlerde bulunur.

Şeytanın Yalanına Karşı Gerçekler…
29 Kasım 2017 - 8:20 'de eklendi ve 522 kez görüntülendi.


Şeytan, insanların korkularından yararlanıp onları bazı şeylerden mahrum bırakmak için sürekli telkinlerde bulunur. Peki biz mü’minler şeytanı nasıl alt edebiliriz? Şeytanın vesveselerinden nasıl kurtulabiliriz?

Şeytan, insanların bitmek bilmeyen bir fakirlik ve başkalarına muhtaçlık korkusundan dolayı insanları etki altında tutmak ister. Bundan dolayı da sabah akşam sürekli yalanlarıyla insanları evde, camide, her yerde ayartmak ister.

Savurganlığa, yönlendirir. İştah kabartır. Hor görmeye dahi razı ettirir. Arzusu mümin hiç uhrevi hayatı için çalışmasın. Sanki mümin bir an bu dünyayı ihmal etse, tamamen elinden kayıp gidecek zanneder.

Yegane gerçeği insanlara göstermek ve anlatmak için gönderilmiş olan sevgili Peygamber efendimiz (s.a.v.) ise tek gerçeği kulaklarımıza haykırıyor. İnsan, üzülerek geçmişine yanacağı günü beklemeden onu dinlemeli, şeytanı itmelidir:

“Vallahi sizin için fakirlikten korkmuyorum ama dünyanın size açılmasından endişeliyim. Sizden öncekilere açıldığı gibi; onların dünya üzerinden yarıştığı gibi sizin de yarışmanızdan ve onları dünyanın helak ettiği gibi sizi de helak etmesinden çekiniyorum.” (Buhari, Cizye, 1/3158; Müslim, 2961; Tirmizi, 2642; İbni Mace, 3998)

İmam Müslim Sahih’inde, Peygamber (s.a.v)’ın müminler için kaçındığı hususu da bildiren bir hadis rivayet etmektedir: “Dünya tatlıdır, yeşildir. Allah size onu verecek ve ne yapacağınıza bakacaktır.

Dünyaya ve kadınlara dikkat edin.” (Rikak, 1/ 6948) Şüphesiz Efendimiz (s.a.v.), kadınları önemsememizi söylerken onları göz hapsine almamızı emretmemektedir. Kadınların bulunduğu ortama da dikkat etmemizi ve bunu bir yaşam biçimi, hayat tarzı olarak dikkatimizden kaçmamasını öğütlemektedir.

Bizim dinimizde fakirliğe teşvik bulunmamaktadır. Meydanları din düşmanlarına bırakmakla yükümlü değiliz. Acziyetimizi itiraf edip, bir köşede bekleyerek imtihan kazanamayız. Şayet gaye Allah’ın rızasını kazanmak ise-ki müslüman için başka bir yol yoktur- yapılacak şey bellidir: İmanımızı kuvvetli tutmak için yapmamız gerekenlere dikkat etmeliyiz.

Allah Teala’nın rızasını kazanmak için Allah’ın yasaklarından kaçınmaya çalışmalıyız. Allah’ın yasak kıldığı ve bizleri hara teşvik eden çevreden, sebeplerden uzak durmak zorundayız. Ve bununda imanımızı güçlü tutmakla yapabileceğimizi bilmeliyiz. Haramlardan temizlendikten sonra Allah’ın farzlarını yerine getirmek için yoğun bir himmet göstereceğiz. Allah’ın emrettiği farzların hiç birini terk etmemeye özen göstermeliyiz.

İmkanlarımız doğrultusunda bir nafile ibadetlerimizi yerine getirmeye çalışmalıyız. Mümin kardeşlerimizle bağımızı kuvvetlendirmeli, devamlı yeni bir kardeş kazanma çabası içinde olmalıyız. Dünyada iman ehli olarak bulunmanın tabii bir gerektiğinde de küfürle düşmemek, devamlı bir biçimde hak adına yaşamak olduğunu bilmeliyiz.

Zalimlere ve haksızlığa karşı maddi ve manevi mücadele edeceğiz. Direnmek gerekiyorsa direneceğiz. Yaşantımızı iyi bir denge üzerine kurarak yaşamaya çalışacağız. Dünyadan tamamen vazgeçmek de yanlıştır dünyayı yüreğine sıkıştırmaya çalışan anlayış da.

Mümin, uhrevi hayatı için çalışırken, dünyadan da nasibini unutmayan insandır. Kulluk, Allah’ın emrettiği her şeyi sahiplenerek gerçekleştirilebilir. Rasulullah (s.a.v.) rivayet edilen nazik bir dengelemeyi ölçü alabiliriz.

Buyuruyor ki: “Dünyaya tenezzülsüzlük, helali haram saymak veya malı zayi etmek değildir. Asıl dünyaya tenezzülsüzlük, sendekini Allah’ın yanındakinden daha iyi görmemen ve başına gelen bir sıkıntıdan dolayı elde edeceğin sevabın, sana göre o sıkıntıdan dolayı kaybedeceğin maldan üstün olmasıdır.” (Tirmizi, Zühd, 29/2340; İbni Mace, 4100)Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER