Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Sevindirmeyen Sevinemez

Devamını Oku…
04 Ocak 2018 - 5:40 'de eklendi ve 411 kez görüntülendi.


Sevindirmeyen Sevinemez demişler. Zamanın birinde acımasız ve halkına zulmeden zalim bir sultan iplik çıbanı çıkarır. Zayıflamaya başlamış, iğ gibi incelmiş, iğne ipliğe dönmüş. Sarayındaki sağlıklı insanlara gıpta eder olmuş.

Satrançtaki şaha benzemiyormuş artık, iyice güçsüzleşmiş. Nedimelerden biri selamlayarak girmiş huzura. Huzurdakiler dikkat kesilmişler. Merakla bekliyorlarmış adamın ne söyleyeceğini. “ Sultanım, saltanatınız sürekli olsun.

Şehrimizde kutlu nefese sahip biri var. Allah dostu, afif ve bilgindir. Yanına gitip de isteğine erişemeyene rastlanmamıştır. Ömrü boyunca uğursuz bir iş yapmamış, yüreği ışıklı, dili kuvvetli, duası makbuldür. Buyruğunuz olursa gelsin duacınız olsun.

Allah’ın esirgeyiciliğini çeker de bu hastalıktan kurtulursunuz.” demiş.Sultan bir zaman düşünmüş, vezirlerine danışmış.

Zaten çaresizim denemekten ne çıkar diye düşünerek “Gelsin “ diye emir vermiş. Muhafızlar gidip getirirler bilgeyi. Üzerinde gayet sade bir kıyafetle çıkar huzura. Sultan amansız bir hastalığa yakalandığını iyileşmesi için dua etmesini istediğini söyler.

Beli iki büklüm olmuş, saçları ağarmış, duyuları zayıflamış olan adam, birden canlanarak sultana kızgın bir sesle,”Allah başkasına merhamet edene merhamet eder. Sevinmek istiyorsan sevindireceksin, sevilmek istiyorsan seveceksin.Benden dua bekleme. Etsem de ondan hayır umma. Bak halkın durumuna, vergilerden yılmış. Aç kalmamak için buğdayını mısırını senden saklayanı kendi malına hırsız tutmuşsun, zindanın zincirlenmis bu insanlarla dolu.”

İhtiyar salondakileri süzerek sözüne devam eder,” Kim derse ki sahip olduklarım alınteri, bende sorarım kimin alın teri. Hepiniz o zavallı insanların emeğini yiyorsunuz. Sen halkına acımıyorsun, Allah sana acır mı?

Günahların için bağış dilemelisin, yaptığın haksızlıklara tövbe edip hatalarından geri dönmelisin, üzerinde zulme uğramışların bedduası varken, nasıl iyilerin duasını beklersin? Sultan adamı dinledikçe halkına yaptıkları geçti gözlerinden. İlkin sinirlendiyse de sonradan, herkesi şaşırtan özür dileyici bir ses tonuyla

”haklısın” der bilgeye ve adamlarına dönerek ferman eder “Tutsaklar salıverilsin”. İki rekat namaz kılıdıktan sonra , ellerini havaya kaldırıp Allah’a yakarır, “Ey göklerin ve yerin sahibi olan Yüce Rabbim, yaptıklarımdan pişmanım.

Benden kıl kadar da olsa zarar gören herkesin üzüntüsünden kat kat daha fazka üzgün ve pişmanım. Bağışlamanı diliyorum, bana yaptıklarımı telafi etmem için fırsat ver, rahmetine iltica ediyorum.”.

Bilge de sultanın derdi için yakarır Allah’a;” Ey gökleri yaratan Allah’ım. Onun tövbesini kabul et, ona şifa ihsan et, ona yaptıklarını telafi etme fırsatı ver.”Bilgenin daha duası bitmeden sultana şifa erişmeye ve kendini iyi hissetmeye başlar. Sultan sevinerek hazinesinde ne kadar alın mücevher varsa bilgenin önüne sermelerini ister.

Bu bilgenin hoşuna gitmez. Sessizce huzurdan çekilirken altına zümrüte yakuta bakmadan, üzerilerine basa basa kapıya varır. Sultana dönerek son sözünü söyler.” Ben görevimi yaptım, gerçeği gizlemek hainliktir, bir daha iplik çıbanı çıkarmak istemiyorsan, zulmün ipini, haksızlık ipini tutma, uzak dur.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER