Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Yaşadığımız semt süpermarketlerle dolu. Hepsi birbiriyle rekabet içinde.

Devamını Oku…
01 Mayıs 2018 - 23:22 'de eklendi ve 15586 kez görüntülendi.


Şükran; Yaşadığımız semt süpermarketlerle dolu. Hepsi birbiriyle rekabet içinde. Ben de bir akşam okuldan gelince, eve çıkmadan, o marketlerin birinden kardeşim için bir çikolatalı gofret aldım.

Eve gittiğimde annem hemen “nereden aldın o çikolatayı” diye sordu. “Marketten,” dedim. Annem, “hangi marketten,” diye tekrar sordu. “Of anne ya buna mı takıldın şimdi,” dedim.

Annem gözümün içine şöyle bir baktı. “Bak yavrum alt kata bir Suriyeli, bakkal dükkanı açmış. Bu aralar alışverişlerimizi oradan yapıyoruz.

Sen de oradan al. Üç beş kuruş fazla olsa da önemli değil marketlerden herkes alıyor nasılsa. Bizim o insanlara yardımcı olmamız gerek.

Sonuçta komşumuzda oluyor, değil mi çocuğum?” Dedi. Ben de esprili bir şekilde “peki annem benim ” deyip sarıldım anneme. Aslında hiç bir şeyin farkında değilmişim.

Neyse bir kaç alışverişten sonra, bir gün annem beni su almam için bakkala gönderdi.Aşağı indiğimde bakkalda her zaman ki abi vardı, ancak arka taraftan sesler geliyordu, birisi yüksek sesle bir şeyler anlatıyordu. Bu ne diye sordum bakkal abiye. Babam dedi.

Memlekette okulda İngilizce öğretmeniydi. Muhtarla konuşmuş mahalledeki çocuklara İngilizce dersi veriyor.

Şaşırdım arka tarafa doğru yöneldim, bizim mahalledeki orta okula giden 5-6 çocuk, oraya masa sandalye koymuşlar birde tahta okul gibi ders dinliyorlar.

Yaşlı adam beni görünce hoş geldin dedi başladı anlatmaya. Ben Suriye’de lisede hem İngilizce hem Arapça öğretmeni, Bu çocuklar bizim. Muhtarla konuştum, onlara ücretsiz ders veriyor, para yok.

Biz Türkiye’ye size minnettar. Elimden gelen yardımı yapmak istiyor. Her halinden gün görmüş Suriyeli amca beni çok etkilemişti.

Bana da dedi, eğer sende arkadaşlarında isterse ders veririm ücretsiz . Biz sizlere minnettar şükran şükran dedi.

Hayretler içindeydim. Hiç beklemediğim bir durumdu. Maddi durumları göz önündeydi, ancak çok kibar, beyefendi biriydi.

Bu durumda bile insanlara yardım edebilmek, ona ve ailesine kucak açan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin evlatlarına minnettarlığını sunmak istiyordu.

Çok duygulandım. Koca yürekli bu adam, beni çok etkiledi. Bizler rahat ve huzur içinde yaşarken, yokluğun ve yardımlaşmanın ne olduğunu aslında tam anlamıyla öğrenememişiz.

Dünyanın en huzurlu insanlarının cömert kişilerdir. Bu kişiler karşılık beklemeden, zor durumdaki insanlara, hiç düşünmeden yardım edendir.

Yardımlaşmayla insanların sevgi ve saygısını kazanmış olurlar. Ancak bu duyguyu yaşamak yada hissedebilmek herkese nasip olmaz.

Karşındaki kişinin bakışlarındaki minnettarlığı hiç bir sözcükle ifade edilemez. Bunu görebilen kişilerde huzuru ve mutluluğu doruklarında yaşayan kişilerdir.

“Ne olduğumuz belli, ancak ne olacağımız belli değil”. Herkesin başına hayal bile etmediği şeyler gelebilir. Her şey insanlar için.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER