Hayret Türkiye

Semiz Otunun Öyle Bir Faydası Var Ki…

Yıllarca Ağrı Çektik Ama Kimsenin Aklına Gelmedi!

Semiz Otunun Öyle Bir Faydası Var Ki…
15 Aralık 2017 - 23:02 'de eklendi ve 673 kez görüntülendi.


Semiz tunun öyle bir faydası varmış ki… Yıllarca ağrı çektik ama kimsenin aklına gelmedi! Belkide hiç sevmiyorsunuz, ama bu faydaları okuyunca sofranızdan eksik etmeyeceksiniz.

Son dönemlerde bitkiler üstünde yapılan bilimsel çalışmalar çoğaldığından her yerde kolaylıkla bulunan bu bitkiyi araştırdıklarında uzmanları oldukça şaşırttı. Çünkü bu kadar kolay ulaşılabilen ve insanlar tarafından yabani ot muamelesi gören bu bitkinin bu denli faydalı olacağını kimse düşünmüyordu.

Semizotu çok az glisemik indeks grubunda yer alır ve diyabet rahatsızlığı bulunan kişilerin tüketebileceği en sağlıklı besinlerden birisidir. Ayrıca sindirimi için az miktarda insülin salgılanır bundan dolayı kan şekerini yükseltmez.

İşte semizotunun mucizevi yararları: İçeriğinde Potasyum bulundurması sebebiyle dolaşım sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Kan şekerini düzenlemeye katkı sağlar. Enerji verir. İyi bir antioksidandır.

Demir içeriği sebebiyle bedendeki beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin yapısına faydalıdır. Anemi yani kansızlığı engellemeye yardım eder. Kan basıncını düzenler. Kasları kuvvetlendirir. Böbreklerdeki kumları ve taşları dökmeye yardımcıdır. Doğal bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır.

Kalbi destekler, kalp dostudur. İçeriğindeki kalsiyum nedeniyle dişlerin ve kemiklerin kuvvetlenmesine yardımcıdır. Felç riskini azaltır. Gut rahatsızlığına da iyi gelir. Yüksek oranda omega 3 yağı barındırır.Balık yağında da olan omega 3 bu şifalı sebzede de olduğu için, oldukça tercih edilir. Balığı sevmiyorsanız, omega 3 ihtiyacınızı bu bitkiden alabilirsiniz. Kansere karşı da korur.

Özellikle ağız ve akciğer kanserine karşı da korur. Cilde güzellik verir. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Hemoroid yani basura karşı da etkilidir. Kalorisi düşük olması nedeniyle diyet yapan, zayıflamaya çalışan kişiler tarafından da rahatlıkla yenilebilir.

Sindirim sistemini rahatlatır. Ülsere karşı da yararlıdır. Mide rahatsızlığı olan kişiler tarafından tüketilebilir. Egzama gibi cilt rahatsızlıklarına karşı da oldukça etkilidir. Soğuk algınlığına karşı da koruma sağlar. Karaciğere etkilidir. Kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olur. Çocukların beyin gelişimine faydalıdır.

Semizotunda ki asıl mucize; enerji değeri, çok düşük neredeyse sıfır kalori içermesine rağmen; omega-3 yağ asidi bakımından oldukça zengin olması.

Bu kadar düşük enerji içermekle birlikte (sadece 16 kcal/100g) yağ asitleri bakımından bu kadar zengin ve işlevsel olması şaşırtıcı bir durum.

Omega-3 yağ asidi, beslenmemizin işlevsel ve kaliteli olmasını sağlayarak, sağlığımıza büyük katkı sağlar.

Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Okuduğunuz ve faydalandığınız bütün bilgileri sevdiklerinizle paylaşın.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER