Hayret Türkiye

Şekere, İltihaba, Kalp, Damar ve Kemik Sağlığına Dut Yaprağı…

Ucuz hatta bedava olduğu için her yerde reklamını görmezsiniz. BU YAZIYI OKUYALIM VE OKUTTURALIM ONUN İÇİN PAYLAŞALIM…

Şekere, İltihaba, Kalp, Damar ve Kemik Sağlığına Dut Yaprağı…
06 Nisan 2018 - 11:30 'de eklendi ve 2194 kez görüntülendi.


MUCİZENİN ADI DUT YAPRAĞI: Sütteki gibi kalsiyum, ıspanaktaki gibi demir bulunmaktadır. Kalsiyum ve demirin dutta bulunduğunu biliyor muydunuz?

Şeker sorunu için tavsiye edilmekte fakat ucuz hatta bedava olduğu için her yerde reklamını görmezsiniz. BU YAZIYI OKUYALIM VE OKUTTURALIM ONUN İÇİN PAYLAŞALIM…

Dut Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Dut meyvesi faydalı olduğu gibi dut ağacının yapraklarında da faydalar bulunuyor. Anti-diyebetik özelliği ile söz edildiği gibi, iltihap kurutucu, egzamayı geçirici özellikleri de bulunmakta. Şeker dengeleyici özelliği ile kana yüksek miktarda şekerin karışmasını önlüyor.

Dut yaprağı içerisinde protein bulundurduğu gibi birçok vitamini de bulundurmakta. Dutta A, B ve C vitaminleri bulunmakta ve toksik bileşikler içermemektedir.

Dut yaprağı çayının öksürüğe karşı etkili yönü bulunmaktadır. Öksürüğü kesmektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde zindeliğe faydası bulunmaktadır. Tip 2 diyabet içinde kan şekeri seviyesini düşürmesi açısından önerilmektedir.

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, göz enfeksiyonları için beyaz dut yaprağı tavsiye edilmektedir. Bileşenlerindeki quercetin ile de karaciğer kanserine karşı koruma etkisinden söz edilmektedir. Karaciğerin güçlendirilmesi için de tavsiye edilen gıdalardandır.

Anti-inflamatuar özelliği sayesinde, kronik iltihapların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Dut yaprağını kaynatın ve bu su ile gargara yapın, dişlerinize de faydası olacağı belirtilmektedir.

Dut yaprağı ve alıç çiçeklerinin birlikte kaynatılması ve içilmesi durumunda, kalp rahatsızlıklarına fayda sağladığı, rahatlatıcı ve yorgunluğu giderici etkisi olduğu belirtilmektedir.

Fil hastalığı için fayda sağlayacağı düşünülmekte ve üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Ayrıca obezite rahatsızlığı olanlar için de dut tüketenlerin tüketmeyenlere oranla daha iyi zayıfladığı belirtilmekte.

Kolesterolü düşürmekte, damar sertleşmesini de önlemektedir. Damar duvarlarında kolesterol sebebiyle oluşan plakları giderir. Ateşin düşürülmesinde, idrarın da sökülmesinde yardımcı rol oynar. Yapraklar kanama olan bölgeye uygulanırsa kanamayı keser.

Dut Yaprakları Ne Zaman Toplanır; Dut yaprakları, ilkbahar aylarında toplanmaktadır. Daha geçe kalırsanız, iyice olgunlaşmış yaprakların yenilmesinde sıkıntı meydana gelebilir. Olgunlaşmış dut yapraklarının zararlı hatta zehirli olduğunu belirten bitki uzmanları bulunmaktadır.

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır; Kaynatılmış klorsuz suyun içerisine 1 çorba kaşığı kurutulmuş dut yaprağını ilave edin ve 10 dakika kadar demleyin. Demlendikten sonra iyice süzün ve yemeklerden önce tüketin. Sağlıklı günler dileriz…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER