Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Saraya yakın eşraftan bir beyin çok güzel bir atı vardı.

Devamını Oku…
24 Ocak 2018 - 5:25 'de eklendi ve 471 kez görüntülendi.


Saraya yakın eşraftan bir beyin çok güzel bir atı vardı. Bir gün atına binip padişahın alayına katıldı. Padişahın gözü ansızın o ata takıldı. Böyle bir at kendi sürüsünde yoktu. Atın çalımı,rengi padişahın gözünü aldı, attan gözünü ayıramıyordu.

Çevikliği güzelliğiyle beraber atta padişahı çeken şey vardı.Önce önemsemek istemedi ama, gönlü atı istiyordu.  Padişah geziden dönünce,vezirine durumu açtı.

Yolda bir at gördüğünü, derhal gidip o atı sahibinden satın alıp, getirmelerini emretti. Padişahın veziri ve adamları, atın sahibi beyin yanına geldiler.

Padişahın atı çok beğendiğini, ne fiyat isterse hemen vereceklerini ilettiler. Bey,beyninden vurulmuşa döndü. O güzelim, canı gibi sevdiği atı padişah istiyordu.

Ne yapacağını ne söyleyeceğini şaşırdı. Karşı çıkmak ne mümkün. Padişahın adamlarını oyalamak için onlara yemek ikram etti. Onlar yemeklerini yerken Padişahın eski baş veziri geldi aklına.

Hemen durumu ona danışmalı,ondan akıl almalıydı.Çünkü o,zamanın en bilgini,en akıllısı,en güzel ahlaklısıydı. Kaç kere vezirliği bırakıp,ibadet için uzlete çekilmişse de padişah ona yalvararak izin vermemişti.

Atın sahibi üzüntülü bir halde onun yanına koştu. “Yardımına ihtiyacım var. Padişah benim her şeyden çok sevdiğim atımı istemiş. Onu alırsa ben yaşayamam.

Her şeye dayanırım da atımın elimden alınmasına dayanamam.” Baş vezir adamın bu halini görünce gözleri yaşardı,ona yardım etmeye karar verdi ve ” Sabret, sakın padişaha karşı gelme,eğer sabretmezsen boynundan olursun, bazen heves aklın önüne geçer, ver atı ,elbet bir yol gösterir Cenab-ı Hak” dedi.

Bey konağına dönerken o da saraya doğru hemen yola çıktı. Yolda da dua ediyordu, Allahım bir yol göster diye. Padişahın huzuruna varmıştı ki, o sırada seyisler Bey’in atını padişaha getirdiler. Padişah bir müddet ata hayran hayran baktı,yüzünü eski baş vezirine döndü; “Ey büyük insan güzel at değil mi?”

Başvezir; “Padişah’ım. Ata gönlünü öyle kaptırmışsın ki, hatalarını göremiyorsun. İyice bir bak bakalım. Aslında çok güzel bir at ama bedenine göre başı kusurlu.” Padişah fikirlerine her zaman hürmet ettiği başvezirden bu sözleri duyunca at, hemen gözünden düştü ve hevesi gitti.

Padişah; “Doğru söyledin, hata etmişim. Artık eskisi gibi güzel göremiyorum. Bunu sahibine geri verin” dedi. Bu yermeyi bir kerecik duymakla gönlü attan soğudu. Beyin hem boynu kurtuldu, hemde atına kavuştu.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER