Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Sabah erken vakit herkes işe gitme bir yerlere yetişme telaşında dolmuş kuyruğu uzun bekliyorum.

Devamını Oku…
16 Mart 2018 - 0:53 'de eklendi ve 5687 kez görüntülendi.


Dolmuş Sırası: Sabah erken vakit herkes işe gitme bir yerlere yetişme telaşında dolmuş kuyruğu uzun bekliyorum.

Şemsiyemde açık ince ince bir yağmur yağıyor. Arkamdan bir ses “evladım buradan kalkan dolmuş hastaneden geçer mi?” diye sordu.

Döndüm baktım yaşlı bir teyze beli bükülmüş birazda ıslanmış “Geçer teyzem sen merak etme gel şöyle yanıma ıslanma ben bir durak önce ineceğim hastaneden sana da söylerim” dedim. Şöyle bir baktım, yanıma sokuldu ıslanmamak için, dayanamadım sordum,

“hayırdır teyzem geçmiş olsun hasta mısın?” yüzüme baktı sıcak bir tebessümle “Yok evladım, çocuklar aradı akşam bir yakınımız felç geçirmiş hastaneye kaldırmışlar, biz seni gelir öğleden sonra götürürüz dediler , dayanamadım beklemeye, kendim gideyim dedim” diye cevap verdi.

“Hava yağmurlu keşke bekleseymişsin, neyse aynı dolmuşa beraber bineriz, ben size haber veririm.” dedim.

Tekrar teşekkür ederek yanıma yaklaştı ve küçük bir çocuk gibiydi şemsiyenin altında. Nurlu yüzü yağmur damlacıklarıyla ıslanmış ve yanakları pembe pembe olmuştu.
Sıra bize yaklaşmıştı dolmuşa da rahatça bineceğimizi zannediyordum.

Ancak araba yanaştığında, arkamızda duran 4-5 kişinin bir anda hücum etti ve minibüs doldu, İçeriye doluşan ve arkadaş olduğu anlaşılan adamlara: “Biz sizden öndeydik, Sırayı bozmaya hakkınız var mı?” dedim.

Ön koltukta oturanı: “Hak istiyorsan Hakkari’ye gideceksin arkadaşım,. Hem oradaki haklardan KDV’de alınmıyormuş” dedi.

Bu laf üzerine attıkları kahkahalarla bindikleri araba sarsılmış ve sinirlenmiştim,İnsanın yok yere başını belaya sokması içten bile değildi. Sakinleşmeye çalışarak: “Hadi ben biraz daha bekleyebilirim, Ama bu yağmurda ihtiyar teyzenin hakkına girdiniz hastaneye gitmesi gerekiyor”

Bu defa şoför lafa atladı; “Teyzenin arabaya falan ihtiyacı yok be hemşehrim. Okuyup üfledi mi, hastaneye uçuverir.” Arkadan gelen dolmuşun hadi yürü der gibi kornasıyla hareket edip kahkahalarla uzaklaşıp gittiler.

Yaşlı kadına baktım,öylece susuyordu. Allah’ım yarabbim bu ne vurdum duymazlık, ne edepsizlik, böylesini görmemiştim. Sanki onların yaşlı ana babaları yok, sanki hep böyle genç kalacaklar.

Yaşlı teyzeme kolundan tutup yardım ettim, oturduk beraber. Çantasından para çıkarıp “evladım şuradan iki kişi uzatır mısın” deyince, içimden bu yaşında inceliğe bak diye geçirdim.

“Teyzem tamam ben hallettim sen koy paranı cebine, ben binerken verdim zaten” dedim kabul etmek istemedi, ısrar edince dua ederek teşekkür etti. Bütün sinir stresim geçmişti.

Yarı yoldaki kavşakta trafik tıkanıp kalmıştı, İleride kaza olduğu ambulans seslerinden belliydi. Şoför; “Bunlar pek hayra alamet değil, gidip bir bakayım ne olmuş” deyip minibüsten inip ileri doğru yürüdü,

Bir zaman sonra geri döndüğünde herkes merakla ne olmuş diye sormaya başlayınca; “Kısmete bak yahu, bizim önümüzden kalkan minibüs kaza yapmış. Baya da berbat gözüküyor, kamyonla çarpışmış,”

“Bir şey olmuş mu, yani yaralı falan var mı?” diye atıldım. Şoför “Herhalde ağır olanlar var, üç tane ambulans gelmiş, yol üstündeki hastaneye kaldırıyorlar”

Göz ucuyla yaşlı kadına baktım. Solgun dudaklarıyla bir şeyler mırıldanıyor ve sanki onlar için dua ediyordu. Şoför, koltuğuna yavaşça otururken:

“Kısmete bak ya” diye tekrarlayıp, duruyordu;”Sen kalk kamyonla çarpış, hem de Türkiye’nin öbür ucundan gelen 30 plakalı bir kamyonla”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER