Hayret Türkiye

Rezene’ye Neden Mucize Bitki Deniyor?

Rezene Faydaları Nelerdir?

Rezene’ye Neden Mucize Bitki Deniyor?
11 Ocak 2018 - 10:18 'de eklendi ve 555 kez görüntülendi.


Rezenenin yararları arasında sindirime iyi gelmesi, beyne fayda sağlaması, kolesterolü ve tansiyonu düzenlemesi sayılabilmektedir. Rezene çayı, yağı ve tohumları pek çok rahatsızlığa karşı kullanılmaktadır.

A ve C vitaminleri bakımından zengin bir bitkidir. Sodyum, magnezyum ve kalsiyum barındıran rezenenin yararlarından  bazıları:

Kansızlığa iyi gelen bir bitkidir. İçinde bolca demir mineraller barındırır. Demirle birlikte histidin adı verilen bir bileşik de vardır. Demir hemoglobinin ana bileşenini oluştururken, histidin hemoglobin üretimini uyarmaya yardımcı oluyor. Bu iki bileşen sayesinde anemiye karşı oldukça etkilidir.

Mide ve bağırsak iltihabına iyi gelmekte, besinlerin emilimini kolaylaştırır, sindirim ve mide suyu salgılanmasını uyarır. Bununla birlikte kabızlık için de faydalıdır. Rezene tohumu kabızlığı giderir. Bağırsaklardaki gazları giderilmesinde yararlıdır.

İçinde bulunan aspartik asit sebebiyle gaz giderici özelliği bulunur. Şişkinliği azaltır, mide ve bağırsaklardaki gazların kolay çıkarılmasını sağlar. İyi bir lif kaynağıdır. Bununla birlikte kandaki kolesterol oranını dengeler.

Kolesterolü dengelemesiyle de kolesterol nedeniyle olabilecek kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. Rezene tohumu özü kansere karşı koruma sağlar. Tümörlü hücrelerin büyümesini engeller. Birçok kanser çeşidine  karşı koruma sağlar.

Önemli bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kan damarlarının gerginliğini azaltır ve kan basıncını düşürür. Bu sayede kan basıncını düşürerek tansiyonu da düşürücü etki yapar.  İyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, cilt dokusunu onarır. Cilt için kolajen bir yapı oluşturur.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER