Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Üniversitenin sosyoloji bölümünde ilginç bir olay yaşanır.

Devamını Oku…
23 Ocak 2018 - 13:14 'de eklendi ve 415 kez görüntülendi.


Üniversitenin sosyoloji bölümünde ilginç bir olay yaşanır. Profesör elinde bir kobay faresi ve bir kutu ile ders salonuna girdi.

Öğrencilerin şaşkın bakışları arasında fareyi kutunun içine koydu ve kutuyu kapattı. Salona dönerek günün konusunu öğrencilerine anlatmaya başladı. Nihayet ders bitiminde öğrencilerine kenara koyduğu kutuyu işaret ederek “Bu kutuya iki gün kimse dokunmasın.” dedi ve salondan çıkıp gitti.

Salondaki öğrenciler olaya bir anlam verememişlerdi. Hocanın neden böyle bir şey yaptığını anlayamamış, kendi aralarında farklı farklı yorumlar yapmış, acaba ile başlayan cümleleri bir sonuca ulaşmamış, bu olayı kendi okudukları bölümle de hiç bir şekilde bağdaştıramamışlardı. Ne olacağını merak ederek iki gün beklediler.

Nihayet iki gün sonunda profesör aynı salona ders için girdi ve kutuya eline alıp açtı. Herkese gösterdi ve kutunun içindeki fare ölmüştü. Sınıfa dönerek farenin neden ölmüş olabileceğini sordu. Farklı farklı yorum ve cevaplar geldi.

Havasızlıktan…Açlıktan…Susuzluktan… Öğrenciler akıl ve mantık çerçevesinde olabilecek ihtimalleri saymıştı. Profesör kutuyu havaya kaldırıp içini öğrencilere yaklaştırarak gösterdi. Kutunun her tarafı kemirilmiş vaziyette idi.
” Görüyorsunuz değil mi?

Fare anlaşılan çıkmak için çok mücadele etmiş. Bunu kutunun içindeki vaziyetten hepimiz anlıyoruz.

Şu var ki fareyi sizin dediğiniz gibi ne havasızlık nede açlık öldürdü. Bunlar ikincil sebepler Fareyi asıl KARARSIZLIK öldürdü. Fare kutunun her yerini kemirip parçalamaya uğraşacağına sadece bir köşesini parçalasaydı ve bunda da kararlı olsaydı çıkıp kurtulacaktı.

Biz insan olarak hayatımızda zaman zaman kararsızlığa düşeriz. “O mu, bu mu?, Öylemi yapsam böylemi yapsam?” derken bizim için en kıymetli varlık olan zamanı tüketmiş buluruz kendimizi. Hedeflerimizi çok iyi belirlemeliyiz.

Kötü karar bile kararsızlıktan iyidir. Maalesef hayat kararsızlık içerisinde devam edilebilecek kadar uzun değil.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSINHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER