Hayret Türkiye

Devamını Oku…

İnşaattan düşerek hastanelik olan usta kendine gelince, iş kazası sebebiyle hazırlanan tutanağa olayın neden ve nasıl olduğunu sorarlar.

Devamını Oku…
01 Nisan 2018 - 16:49 'de eklendi ve 693 kez görüntülendi.


Planlama Hatası
İnşaattan düşerek hastanelik olan usta kendine gelince, iş kazası sebebiyle hazırlanan tutanağa olayın neden ve nasıl olduğunu sorarlar. O’da kısaca planlama hatası diye yazdırır.

Raporu inceleyen iş güvenliği şefi bu cevabı yeterli bulmaz ve evrakı göndererek ayrıntılı bir şekilde kazanın nasıl olduğunu anlatmasını ister. Bunu üzerine hastane yatağındaki işçi kağıdı kalemi alıp ayrıntılı bir şekilde yazmaya başlar;

“Sayın şefim iş kazası tutanağında kaza sebebi olarak yazdığım planlama hatası açıklamasını yeterli görmemişsiniz, bende ayrıntılı bir şekilde yazıyorum. Hastanelik olmama neden olan kaza aynen şu şekilde gelişmiştir.

Ben duvar ustasıyım, o gün 3. kattaki duvar örme işimi bitirdim. Ancak kalan bir miktar tuğlayı da aşağı indirmem gerekiyordu. Tuğlaları çıkrık yardımıyla yukarı çekmiştik ama yukarı çeken makine oradan kaldırılmış bir tek çıkrık ve iskelesi duruyordu.

Kolay yoldan olsun diye aşağı indim daha önce de tuğla çektiğimiz varili buldum, ip ayarladım, yukarı çıkıp çıkrıktan geçirip ipin iki ucunu da aşağı saldım tekrar aşağı inip varili kenar kulplarından güzelce bağlayıp tuğlaların olduğu yere kadar çekip diğer ucu da kolona bağladım. Sonra yukarı çıkıp iskelede yukarı kadar çektiğim varile tuğlaları doldurdum.

Aşağı indim kolondan ipi çözerken elime doladım yavaş yavaş aşağı salacaktım, lakin varil benden üç kat ağır olmuş, ipi çözmemle beraber elimi de kurtaramadım, varil aşağı ben yukarı yarı yolda varille çarpışınca kaburgalarım kırıldı. O hızla varilin apırlığı beni yukarı kadar çekti.

Elim çıkruğın makarasına sıkıştı ve parmaklarım orada kırıldı. Varil hızla yere çarpıca altı çıktı tuğlalar etrafa saçıldı. Bu sefer ben aşağı boşalan varil yukarı, tekrar çarpıştık, ayağım kırıldı.

Yere düşünce ip elimden kurtulmuş, o anda boş varilin üzerime doğru geldiğini gördüm. Gerisini hatırlamıyorum. Burada hastanede gözümü açtım. Şefim anlayacağınız hesap hatası”.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER