Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Pirinci önceden ıslatın ya da yalnızca birkaç defa yıkayın. Suda bekletilmiş yada yıkanmış da olsa pirincin suyunun iyi süzülmüş olması çok önemlidir.

Devamını Oku…
03 Şubat 2018 - 10:49 'de eklendi ve 354 kez görüntülendi.


Pirinci önceden ıslatın ya da yalnızca birkaç defa yıkayın. Suda bekletilmiş yada yıkanmış da olsa pirincin suyunun iyi süzülmüş olması çok önemlidir.

Eğer kavrulurken tencerede su olursa pirinç taneleri birbirine yapışır. Böyle bir durumla karşılaşılırsa taneler birbirinden ayrılana kadar kavurmak lazım. Aksi takdirde pilav su eklenince lapa gibi olur.

Pilav için sıvı yağ ve tereyeğını birlikte kullanırsanız daha hafif olur. Pirincin tuzuyla beraber yavaş yavaş kavrulması da önemli. Su noktasında da önemli olan, et, tavuk ya da normal su fark etmez, suyun sıcak konulması.

Tuzun içindeki sodyum, pirinçteki nişastanın çözülmesini sağlayacağından, pirinci ıslarken içine biraz tuz eklemek önemli. Et pişirirken ise eğer ızgaralık ya da fırında pişirilecekse bir gün bekletilmesi gerekiyor.

Izgara eti bir gece önceden zeytinyağı, kekik ve defne yaprağıyla hazırlanmış sosta bekletmek lezzeti ve yumuşaklığını etkiliyor. Bunu birçoğumuz biliriz. Ama bir de soğan suyu eklediğiniz zaman döner tadında bir et elde edersiniz.

Soğan suyunu ise rendelenmiş soğanın içine bir iki kaşık sulu yoğurt koyarak elde edebilirsiniz. Özellikle sulu yoğurt olsun ki suyunda asit daha yoğun olduğu için eti yumuşatmada daha faydalı olur. Kavurmalık ette fark etmez.Eti kavurmaya başlamadan önce tencereye biraz su konulması yumuşaklığı ve daha iyi pişmesi açısından iyi olur. Baharatları ihmal etmeyin ve baharat alırken bildiğiniz aktarlardan alın ya da markaları tercih edin. Yoksa baharat diye başka şeyleri yemeğe katabilirsiniz..

Tavuğu haşlarken daha lezzetli olması için haşlama suyuna 1-2 diş sarımsak atmayı ihmal etmeyin. Bütün tavuk pişirirken göğüs kısmının aşağıya gelmesine dikkat edin.

Tavukta en fazla etin olduğu bölge göğüs kısmıdır. Bu yüzden onun ateşe daha yakın olması tüm tavuğun daha hızlı pişmesini sağlayacaktır. Tavukların daha çıtır çıtır olmasını istiyorsanız, ara vererek iki kez kızartın.

Bir kez kızartıp kenara aldıktan sonra 10 dakika bekletin ve sonra yeniden yağı kızdırıp atarak üç dakika daha kızartın. Daha çıtır çıtır olacaklar.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER