Hayret Türkiye

Pirinç ve bulguru sakın kavurarak pişirmeyin!

Bakın neden…

Pirinç ve bulguru sakın kavurarak pişirmeyin!
24 Ocak 2018 - 18:19 'de eklendi ve 20472 kez görüntülendi.


Pirinç ve bulguru sakın kavurarak pişirmeyin!  Bakın neden… Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, pirinç ve bulguru genellikle  yanlış olarak pişirildiğini söyleyerek bu besinleri nasıl hazırlamamız gerektiğini anlattı.

Bulgur ya  da pirincin Türk mutfağında  yapılan pişirme şeklinin  yanlış olduğu belirten Prof. Dr. Elmacıoğlu, “Pirinci ya da bulguru önce kuru şekilde  kavurup,  sonrada  su ekleyerek  endi yönteminize  göre pişirip yemeye  hazır hale getiriyorsunuz. Ancak  pirinç ve bulgur kavurmadan  pişirilmesi gerekiyor. Kavrulan  tahıl grubunda olan tüm B grubu vitaminlerine zarar veriyor.

Ya da erişteyi kendiniz yapıyorsunuz ancak  makarnayı haşlayıp suyunu süzdüğünüzde tüm B grubu vitaminleri suyunu  döktüğünüzde o makarnadan sadece enerji alarak karnınız doyuyor, ihtiyacınız olan besin alamıyorsunuz.

B vitaminlerin kas ve sinirler için önemli olduğunu  belirten Prof. Dr. Elmacıoğlu, Her vitaminin bir özelliği bulunmaktadır. Suda çözülen  vitaminler ve yağda eriyen vitaminler bulunmaktadır.

B vitaminleri suda çözülen organizmanın kolaylıkla absorbe ettiği vitaminler. Kas, sinir sistemi ve tüm enerji fonksiyonlar için önemli bir vitamin.

Bulguru ya da pirinç kavrulduğu zaman   vitaminler tahrip oluyor. Zarar gören vitaminler organizma  alamıyor.  Faydalanamadığınız vitamin eksikliğini ise daha ileri ki zamanlarda mutlaka hissedeceksiniz.

Pirinç ve bulguru nasıl pişirilmesi gerektiğini de söyleyen Prof. Dr. Elmacıoğlu, “Örneğin pirinç ve bulgur belirlediğiniz  ölçünün 1 buçuk katı kadar kaynatılmış  suyun içerisine  ekleyerek  pişirmek gerekiyor ya da  makarnayı  süzmeden suyunu çekmesini sağlayarak  tüketmek daha sağlıklı olacaktır” dedi.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer Paylaştıysanız sizlere bir kez daha teşekkür ederiz…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER