Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Patron yanında çalışan işçisine bir şeyler söylüyordu.

Devamını Oku…
17 Ocak 2018 - 17:31 'de eklendi ve 1755 kez görüntülendi.


Patron yanında çalışan işçisine bir şeyler söylüyordu.  O anda bunu gören bir adam, olaya dikkat kesildi sonra patronun yanına yanaştı ve şu soruyu sordu, – Az önce o işçiye ne dedin? – Daha hızlı çalışmasını söyledim. – Ona ne kadar ücret ödüyorsun?

– Günde 45 TL kadar bir ücret ödüyorum. – Peki bu parayı nasıl ödüyorsun? – Malları satıyorum ya nasıl olacak. – Peki bu malı nereden buluyorsun?

– İşçi üretiyor. – Bir günde ne kadarlık bir mal üretiyor o işçi? -200 TL civarın bir mal üretiyor. – Peki madem öyle o işçiye ne hakla daha hızlı çalışması gerektiğini söylüyorsun? -Nasıl yani? -Ona ödediğim parayı hak etmesi gerekiyor, onun için uyarıyorum. -İyi de sen ona para ödemiyorsun ki, o sana günde 155 TL ödüyor.

– Ama benim makinelerinde çalışıyor ve… – O makineleri malları satıp almadın mı? -Olmayan malları satıp mı alacaktım o makineleri? O işler öyle olmuyor işte güzel kardeşim. Bu makineleri almak için babamdan kalan arsayı sattım. Bu işe yatırım yaptım. Gece gündüz makinelerin ve işçilerin başındayım.

Bu atölye batarsa ben her şeyimi kaybederim, ama işçiler, elbette işsiz kalmak çok büyük bir sıkıntıdır başka bir atölyeye gidebilirler, benim başka bir atölye açma ihtimalim var mı? Bu iş batarsa babamın yıllarca çalışıp biriktirip aldığı o arsayı batırmış olurum. İşte bak gördün mü o işçide bana 155 TL kazandırmıyormuş, ben ona 45 TL kazandırıyormuşum değil mi.

Benim ne kazanacağım ise meçhul fakat işçinin maaşı yatıyor. Ben Bunca riske ve uğraşa karşılık eğer işim rast giderse kazanıyorum, gitmezse hepsi çöpe gidiyor. -Ama… -Ha! birde kazancın tamamını kâr ettin ya sen 155 TL’nin hepsi kâr olsa şimdiye dünya zengini olurduk. Bu atölyenin elektriği bedava mı, işçilerin yemesi, içmesi, işe gidip gelmesi ya bunlar ne olacak?

Ev almak yerine risk alıp iş kuran, girişim yapan esnafımıza, üreticimize Köle tüccarı muamelesi yapmayalım yoksa her şeyi ithal etmeye mahkum oluruz.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz, beğendiyseniz lütfen paylaşın!Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER